Slovensko hlási výrazný POKLES kriminality. Nový Trestný zákon znížil počet stíhaných prípadov

Nová legislatíva skrátila tresty a premlčacie lehoty, tisíce skutkov sa už nestíhajú
Nová legislatíva skrátila tresty a premlčacie lehoty, tisíce skutkov sa už nestíhajú. Zdroj: Pixabay/un-perfekt, saurabhsinha, FB/Robert Fico
Reklama

Na Slovensku došlo po predchádzajúcom období mierneho rastu kriminality k výraznému poklesu trestných činov. Úrady zaznamenali za minulý rok citeľné zníženie počtu nových trestných vecí, čo sa odrazilo aj na menšom množstve stíhaných a obvinených osôb.

Tento vývoj bol úzko spätý so zmenami v Trestnom zákone, ktoré znížili trestné sadzby a skrátili premlčacie lehoty. Po uplynutí určitého času sa tak niektoré skutky už nepovažujú za trestné činy. Tieto údaje vyplývajú zo správy slovenskej prokuratúry o činnosti za rok 2024, ktorá evidovala 49 165 nových trestných vecí, čo predstavuje medziročný pokles o 13,2 percenta. Informuje TA3.

Zdroj: Pixabay/Geralt

K zníženiu počtu prípadov prispela rozsiahla novela trestného práva prijatá vlani, v rámci ktorej bola zrušená aj špeciálna prokuratúra. Vláda Roberta Fica tento krok odôvodnila snahou priblížiť slovenskú legislatívu právnym normám európskych krajín. Opozícia však tvrdí, že skutočným cieľom bolo zabezpečiť beztrestnosť pre osoby blízke vládnej koalícii. Nové pravidlá pomohli napríklad aj podpredsedovi parlamentu Petrovi Žigovi z vládnej strany Hlas-SD, ktorého stíhanie za údajné úplatkárstvo bolo zastavené pre uplynutie premlčacej lehoty.

Podľa údajov Nadácie Zastavme korupciu novela účinná od augusta minulého roka pomohla najmenej 1 324 ľuďom. Ich skutky boli buď premlčané, prekvalifikované, alebo boli úplne oslobodení. Kritici tvrdia, že zákon tak vytvoril priestor pre uvoľnenie zodpovednosti aj v prípadoch, ktoré by sa predtým považovali za vážne porušenia zákona.

Zmeny v trestnom práve sa prejavili aj v oblasti drobných krádeží. Maloobchodní podnikatelia upozorňujú, že po úprave zákona sa krádeže v obchodoch výrazne rozmohli. Kým predtým stačilo, aby spôsobená škoda presiahla 266 eur, aby bol skutok posudzovaný ako trestný čin, dnes je hranica výrazne vyššia – až 700 eur. Ak páchateľ opakovane kradne v nižšej hodnote, nejde už o trestný čin, ale len o priestupok, za ktorý hrozí maximálne pokuta. Tým sa znížila možnosť prísnejšieho postihu za opakované drobné delikty, čo podľa obchodníkov vedie k vyššej odvahe páchateľov a rýchlejšiemu miznutiu tovaru z regálov.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova