Slovensko je na politickej križovatke, mocenské hry OHROZUJÚ stabilitu koalície

Martina Bajo Holečková, Karol Janas, Téma s Petrom Bielikom, TV Spark
V relácii Petra Bielika diskutovali poslankyňa SaS Martina Bajo Holečková a poslanec Hlasu-SD Karol Janas. Zdroj: TV Spark
Reklama

V slovenskej politike nie je núdza o prekvapujúce zmeny. Najnovšie pohyby medzi politickými stranami vyvolali diskusie o stabilite vládnej koalície a budúcnosti Slovenska v Európskej únii. Poslanci Martina Bajo Holečková (SaS) a Karol Janas (Hlas-SD) sa v televíznej relácii TV Spark Téma s Petrom Bielikom podelili o svoje názory na aktuálne dianie.

Poslanec Karol Janas komentoval nedávny prestup Romana Malatinca z Hlasu do Národnej koalície: „Zmenilo to konfiguráciu politickej scény, ale zároveň to prinieslo stabilitu pre vládnu koalíciu. Malatinec a jeho noví kolegovia jasne deklarovali podporu vláde, čo je pre nás dôležité.“ Na druhej strane, Holečková varovala pred možným vplyvom tejto zmeny: „Koalícia teraz závisí od rozhodnutí pána Huliaka, čo môže byť rizikom.“

Janas dodal, že prestup niektorých poslancov umožnil uvoľnenie vnútorných pomerov v strane Hlas, kde boli niektorí členovia vnímaní ako problémoví. „Zlepšila sa atmosféra na poslaneckom klube a vedenie klubu bolo opätovne potvrdené.“

Budúcnosť Slovenska v Európskej únii

Diskusia sa dotkla aj postavenia Slovenska v Európskej únii. Janas zdôraznil záväzok svojej strany voči EÚ a NATO: „Naša budúcnosť je v euroatlantických štruktúrach, a ak by niekto chcel Slovensko vyviesť z EÚ, strana Hlas takú vládu podporovať nebude.“ Holečková dodala, že je dôležité diskutovať o zlepšeniach v rámci Únie, ale nie o jej opustení: „EÚ nie je dokonalý projekt, ale jej výhody pre Slovensko sú nepopierateľné.“

Témou sa stal aj výrok ekonomického novinára Martina Wolfa, podľa ktorého ak bude verejnú mienku formovať Elon Musk a jemu podobní aktéri, môže to viesť k rozpadu EÚ. Tento pohľad podľa Janasa poukazuje na to, že debaty o stabilite Únie nie sú len slovenskou záležitosťou, ale sú predmetom širšej európskej diskusie.

Sociálne výzvy a regionálny rozvoj

Jednou z tém, ktoré rezonovali v diskusii, bol aj stav sociálnych služieb na Slovensku. Holečková upozornila na nedostatočné financovanie opatrovateľských služieb a situáciu jednorodičovských rodín: „Mnohé matky samoživiteľky žijú na hranici chudoby. Toto sú oblasti, kde musí vláda zasiahnuť.“ Janas na to nadviazal skúsenosťami zo svojho pôsobenia v samospráve: „V regiónoch čelíme nedostatku opatrovateliek a financie sú obmedzené. Očakávame, že vláda poskytne riešenia.“

Poslanci sa venovali aj prerozdeľovaniu dotácií v regiónoch. Holečková kritizovala, že v minulosti sa financie sústredili hlavne do oblastí, kde pôsobia koaliční primátori a starostovia, a vyzvala na férovejšie prerozdelenie. Janas reagoval tvrdením, že aj opoziční predstavitelia v niektorých regiónoch dostali značnú podporu. „Prešovský kraj, ktorého predseda je z opozičného KDH, dostal nemalé financie napriek tomu, že vyjadruje nesúhlas s vládou.“

Politické špekulácie a zahraničné vzťahy

Relácia sa dotkla aj globálneho kontextu, najmä možných zmien v politike USA po návrate Donalda Trumpa do Bieleho domu. Janas vyjadril presvedčenie, že Európa musí byť sebavedomejšia vo svojich rozhodnutiach: „Potrebujeme silných lídrov, ktorí ochránia naše záujmy aj v obchodných rokovaniach so Spojenými štátmi.“

Holečková upozornila na problém energetickej politiky EÚ a jej dopad na slovenskú ekonomiku: „Európa má príliš drahé energie, a ak neurobíme zmeny, nebudeme konkurencieschopní voči USA a Číne.“ Táto téma sa podľa nej musí stať prioritou v diskusiách na úrovni EÚ.

Slovensko tak aj naďalej čelí viacerým výzvam – od stability koalície, cez sociálnu politiku, až po jeho miesto v medzinárodných štruktúrach. Kým politici naďalej vyjednávajú a formujú svoje stratégie, verejnosť sleduje, kam sa bude krajina uberať.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii TV Spark (VIDEO)