Nie je to nič príjemné ak je Slovensko krajinou, o ktorej vedia, že tu pochodí akýkoľvek šmelinár. Sme národ, ktorý naletí, nechá sa oklamať a príde ľahko o peniaze.
Slovensko sa stalo krajinou s najvyšším rizikom internetových podvodov na svete. ako uvádza TASR, podľa správy Gen Threat Report za štvrtý kvartál minulého roka obsadilo prvé miesto pred Vietnamom a Českom. Mimoriadne rozšírené sú podvody na zoznamkách, pričom Slovensko a Česko patria medzi desať najohrozenejších krajín.
Explózia online hrozieb
V období od októbra do decembra minulého roka bolo zaznamenaných 2,55 miliardy online hrozieb, čo znamená 321 hrozieb za sekundu. Sociálne inžinierstvo bolo súčasťou 86 % všetkých útokov, pričom podvodníci využívali stres predvianočných nákupov a túžbu po láske.
„Očakávame, že riziká budú v tomto roku ďalej narastať. Umelá inteligencia poskytuje nové možnosti aj pre kyberzločincov,“ varuje Siggi Stefnisson, technický riaditeľ pre kybernetickú bezpečnosť v spoločnosti Gen.
Phishing a škodlivá reklama na vzostupe
Počet phishingových útokov sa v poslednom kvartáli zvýšil o 14 %. Podvodníci často zneužívajú platformy na tvorbu webových stránok ako Wix alebo sa vydávajú za Apple iCloud na vytváranie falošných faktúr. Škodlivá reklama zostala najčastejším spôsobom šírenia podvodov a malvéru, pričom predstavovala 41 % všetkých útokov.
Sociálne siete – raj pre kyberzločincov
Sociálne siete sa stali hlavným nástrojom kyberkriminálnikov. Facebook je najnebezpečnejšou platformou, kde bolo identifikovaných 56 % všetkých podvodov. Nasleduje YouTube (24 %), X (10 %), Reddit a Instagram (po 3 %). Telegram je najrizikovejšou aplikáciou na zasielanie správ – čelí šesťnásobne vyššiemu počtu hrozieb ako WhatsApp.
„Podvodníci využívajú algoritmy sociálnych sietí, umelú inteligenciu a personalizované interakcie, aby šírili svoje útoky efektívnejšie než kedykoľvek predtým,“ varuje spoločnosť Gen.
Slovensko sa tak ocitlo v epicentre kybernetických podvodov. Odborníci preto odporúčajú zvýšenú opatrnosť pri online komunikácii a dôkladné overovanie zdrojov informácií.