V najnovšej relácii Téma s Petrom Bielikom na TV Spark sa diskutovalo o aktuálnej situácii na Slovensku, ako aj o vplyve globálnych geopolitických zmien na krajinu. Hlavným hosťom bol Marián Viskupič zo SaS, ktorý poukázal na nejednotnosť vlády a prebiehajúce rokovania na úrovni koalície.
„Výsledkom je, že vláda ešte nevie riadne vládnuť a situácia v parlamente je neistá. Dnes je ultimátum a čakáme, čo koalícia prinesie a či to bude funkčné riešenie,“ uviedol Viskupič. Podľa neho je Slovensko v bode, kde je potrebné rozhodnutie: buď sa koalícia spamätá a začne efektívne riadiť krajinu, alebo by mali byť vyhlásené predčasné voľby.
Konsolidácia, dane a ich dopad
Témou diskusie bola aj hospodárska situácia a dopady vládnych opatrení na bežných občanov. Viskupič kritizoval spôsob, akým vláda realizuje ekonomickú konsolidáciu. „Každý občan zaplatí na DPH viac o 340 eur oproti minulému roku. Konsolidácia je prenesená len na ľudí a nepriniesla nič pozitívne pre ekonomiku,“ skonštatoval.
Poukázal aj na neefektívnosť zavedenia transakčnej dane, ktorá sa už viackrát menila, no jej dôsledky napokon znášajú bežní spotrebitelia. „Transakčná daň je jedným z najhorších riešení, ktoré prijala táto vláda. Vidíme to na príklade Maďarska či Venezuely, kde zavedenie podobného modelu viedlo k zhoršeniu ekonomickej situácie,“ dodal.
Geopolitické zmeny a vplyv USA na Európu
V rozhovore sa diskutovalo aj o vplyve administratívy Donalda Trumpa na geopolitiku. Trump otvorene kritizoval Európsku úniu a jej ekonomickú politiku. „USA robia všetko preto, aby Európa kupovala viacej amerických produktov. To je ich logika, ale z nášho pohľadu to musí byť vyvážené tak, aby sa nám to ekonomicky oplatilo,“ uviedol Viskupič.
Obchodné vojny a zvyšovanie ciel na európske produkty, ako sú automobily, by mohli mať negatívne dôsledky na európsky priemysel a zamestnanosť. Rovnako diskutovanou témou bol dovoz amerického skvapalneného plynu do Európy, ktorý nielenže nie je ekonomicky výhodný, ale má aj environmentálne riziká. „Výroba skvapalneného plynu je energeticky náročná a spôsobuje vyššie emisie CO2. Európa by sa mala sústrediť na ekologickejšie riešenia,“ upozornil Viskupič.
Je budúcnosť Slovenska v zbrojení alebo v investíciách do ekonomiky?
Vzhľadom na rastúcu geopolitickú neistotu sa diskutovalo aj o možnosti zvyšovania výdavkov na obranu. Viskupič zdôraznil, že Slovensko už teraz len s ťažkosťami plní sľub daný NATO, a preto sa musí dobre zvážiť, či si môže dovoliť ďalšie zvyšovanie vojenských výdavkov. „Ak budeme vynakladať 3,5 % HDP na obranu, tieto peniaze budú chýbať v zdravotníctve, školstve a sociálnych veciach,“ upozornil. Na druhej strane zdôraznil, že Slovensko má silnú priemyselnú základňu a môže sa stať súčasťou európskeho zbrojárskeho priemyslu, čo by krajine mohlo priniesť ekonomické benefity.
„Slovensko má skúsenosti s výrobou munície a zbraní. Ak by sme tieto kapacity dokázali rozšíriť a zmodernizovať, mohli by sme sa stať dôležitým hráčom v rámci európskeho obranného priemyslu,“ povedal Viskupič.
Obnova Ukrajiny ako príležitosť pre Európu
V závere diskusie sa hovorilo aj o budúcnosti Ukrajiny a možnej úlohe Európy pri jej obnove. USA naznačili, že za pomoc Ukrajine by mohli očakávať kompenzáciu vo forme prírodných zdrojov. „Európa investovala do Ukrajiny viac ako 130 miliárd eur. Otázkou zostáva, čo za to dostaneme my. Malo by byť našou prioritou zabezpečiť, aby sa európske krajiny podieľali na povojnovej obnove Ukrajiny a získali z toho ekonomické výhody,“ upozornil Viskupič. Podľa neho by Európa mala aktívne lobovať za účasť svojich spoločností na povojnovej rekonštrukcii.
„Slovensko je geograficky blízko Ukrajine a má odborné kapacity na to, aby sa podieľalo na výstavbe infraštruktúry a dodávkach priemyselných technológií,“ uzavrel.
Záver relácie sa niesol v duchu diskusie o budúcnosti Slovenska a o potrebe politickej a ekonomickej stability. Zatiaľ čakáme na výsledky koaličných rokovaní a na to, ako sa vyvinie geopolitická situácia v Európe. „Musíme sa sústrediť na seba, na náš priemysel a obnovu konkurencieschopnosti. Len tak si zabezpečíme stabilnú budúcnosť,“ uzavrel Viskupič.
Viac sa dozviete v relácii Téma s Petrom Bielikom