Slovensko je v tejto veci druhé NAJHORŠIE v Európe. Ak sa nič nezmení, systém môže absolútne zlyhať

Foto: freepik.com, ec.europa.eu
Reklama

Európa sa mení – a s ňou aj jej veková štruktúra. K 1. januáru 2024 dosiahol počet obyvateľov EÚ 449,3 milióna, pričom viac ako pätina (21,6 %) má 65 rokov a viac. Stredný vek obyvateľstva stúpol na 44,7 roka, čo len potvrdzuje trend starnutia, ktorý ovplyvní pracovný trh aj sociálne systémy.

„Najmladšia“ a „najstaršia“ krajina EÚ

V rámci únie sa veková dynamika líši. Kým v Írsku je priemerný vek obyvateľov len 39,4 roka a podiel seniorov najnižší (15,5 %), v Taliansku je situácia opačná – stredný vek tu dosiahol 48,7 roka a takmer každý štvrtý Talian (24,3 %) má 65 rokov a viac. Podobné čísla hlásia aj Portugalsko a Bulharsko, informuje aktuálne Eurostat.

Sme druhí najviac starnúci

Naše Slovensko patrí medzi krajiny s najrýchlejšie starnúcou populáciou. Priemerný vek tu dosiahol 45,1 roka a až 22,8 % obyvateľov má 65 a viac rokov.

Nárast o 4,9 % za posledné desaťročie (v r.  2014-2024) nás tak radí na 2. najhoršie miesto v Európe – za Poľskom (5,6 %).

Priemerný vek vzrástol takmer vo všetkých krajinách EÚ, najviac v Taliansku, na Slovensku, v Grécku a Portugalsku.

Naopak, za desaťročie mierne poklesol v Nemecku (zrejme kvôli imigrantom) a o ešte viac – takmer necelý rok aj na Malte.

Najväčší nárast veku v % za posledné desaťročie. Zdroj: © Eurostat

Slovensko to „nerieši“

Starnutie populácie na Slovensku zrýchľuje najmä nízka pôrodnosť a odchod mladých ľudí do zahraničia.

A vláda to podľa odborníkov vôbec konštruktívne nerieši – oslabovanie rozpočtu neustálym navyšovaním dôchodkov aktuálnym dôchodcom (13. dôchodky) je len nadrábanie si dlhu, a nie reforma. Pravidelné vstupovanie do II. piliera zase jeho ochromovanie (DSS v ňom potom nemôžu investične plánovať).

Budúcnosť je neudržateľná

Podiel ľudí v produktívnom veku (15 – 64 rokov) klesá. Zatiaľ na jedného dôchodcu v EÚ pripadajú presne 3 pracujúci ľudia, no v budúcnosti môže byť tento pomer ešte nepriaznivejší.

Podľa prognóz Eurostatu sa do roku 2050 očakáva, že na jedného seniora budú pracovať už len dvaja ľudia, čo je absolútne neudržateľné.

Nárast veku za posledné desaťročie. Zdroj: © Eurostat

Čo s tým, Európa?

Starnutie obyvateľstva už nie je vzdialenou budúcnosťou, ale realitou. Pre Slovensko aj celú EÚ to znamená nutnosť reforiem – či už v dôchodkovom systéme, na pracovnom trhu alebo v podpore mladých rodín.

Bez týchto opatrení môže byť budúcnosť udržateľnosti sociálnych systémov vážne ohrozená.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Európska únia