Európa sa mení – a s ňou aj jej veková štruktúra. K 1. januáru 2024 dosiahol počet obyvateľov EÚ 449,3 milióna, pričom viac ako pätina (21,6 %) má 65 rokov a viac. Stredný vek obyvateľstva stúpol na 44,7 roka, čo len potvrdzuje trend starnutia, ktorý ovplyvní pracovný trh aj sociálne systémy.
„Najmladšia“ a „najstaršia“ krajina EÚ
V rámci únie sa veková dynamika líši. Kým v Írsku je priemerný vek obyvateľov len 39,4 roka a podiel seniorov najnižší (15,5 %), v Taliansku je situácia opačná – stredný vek tu dosiahol 48,7 roka a takmer každý štvrtý Talian (24,3 %) má 65 rokov a viac. Podobné čísla hlásia aj Portugalsko a Bulharsko, informuje aktuálne Eurostat.
Sme druhí najviac starnúci
Naše Slovensko patrí medzi krajiny s najrýchlejšie starnúcou populáciou. Priemerný vek tu dosiahol 45,1 roka a až 22,8 % obyvateľov má 65 a viac rokov.
Nárast o 4,9 % za posledné desaťročie (v r. 2014-2024) nás tak radí na 2. najhoršie miesto v Európe – za Poľskom (5,6 %).
Priemerný vek vzrástol takmer vo všetkých krajinách EÚ, najviac v Taliansku, na Slovensku, v Grécku a Portugalsku.
Naopak, za desaťročie mierne poklesol v Nemecku (zrejme kvôli imigrantom) a o ešte viac – takmer necelý rok aj na Malte.
Slovensko to „nerieši“
Starnutie populácie na Slovensku zrýchľuje najmä nízka pôrodnosť a odchod mladých ľudí do zahraničia.
A vláda to podľa odborníkov vôbec konštruktívne nerieši – oslabovanie rozpočtu neustálym navyšovaním dôchodkov aktuálnym dôchodcom (13. dôchodky) je len nadrábanie si dlhu, a nie reforma. Pravidelné vstupovanie do II. piliera zase jeho ochromovanie (DSS v ňom potom nemôžu investične plánovať).
Budúcnosť je neudržateľná
Podiel ľudí v produktívnom veku (15 – 64 rokov) klesá. Zatiaľ na jedného dôchodcu v EÚ pripadajú presne 3 pracujúci ľudia, no v budúcnosti môže byť tento pomer ešte nepriaznivejší.
Podľa prognóz Eurostatu sa do roku 2050 očakáva, že na jedného seniora budú pracovať už len dvaja ľudia, čo je absolútne neudržateľné.
Čo s tým, Európa?
Starnutie obyvateľstva už nie je vzdialenou budúcnosťou, ale realitou. Pre Slovensko aj celú EÚ to znamená nutnosť reforiem – či už v dôchodkovom systéme, na pracovnom trhu alebo v podpore mladých rodín.
Bez týchto opatrení môže byť budúcnosť udržateľnosti sociálnych systémov vážne ohrozená.