Slovensko je krajinou s najvyšším rizikom internetových podvodov na svete. Na druhom mieste sa umiestnil Vietnam a na treťom Česko. U nás je riziko, že používateľ natrafí na podvod, 21,3 percenta. Vyplýva to zo správy Gen Threat Report za štvrtý kvartál vlaňajška.
Mimoriadne časté sú podvody na zoznamkách, pričom Slovensko aj Česko sa v tejto oblasti umiestnili v prvej desiatke najohrozenejších krajín. „Podvodníci v minulom štvrťroku cielili na ľudské emócie – využívali napríklad stres z predvianočných nákupov či túžbu nájsť lásku na konci roka,“ uviedol technický riaditeľ pre kybernetickú bezpečnosť v spoločnosti Gen Siggi Stefnisson.
Počet hrozieb výrazne rastie
Online hrozby podľa správy výrazne pribúdajú. Od vlaňajšieho októbra do decembra spoločnosť zablokovala 2,55 miliardy hrozieb, čo predstavuje 321 hrozieb za sekundu.
Počet phishingových útokov vzrástol podľa správy o 14 percent. Ide o atak, pri ktorom sa útočník vydáva za dôveryhodnú organizáciu, osobu alebo systém, aby od obete získal citlivé dáta, ako napríklad heslá či údaje od platobnej karty. Mnohí z nich pritom zneužívajú platformy na tvorbu webových stránok, ako Wix, alebo sa vydávajú za Apple iCloud na výrobu falošných faktúr. „Výsledkom je, že ľudia prichádzajú o peniaze aj o kontrolu nad svojimi osobnými údajmi,“ dodáva Stefnisson.
Sociálne siete sú kľúčové
Spoločnosť Gen konštatuje, že sociálne siete sa koncom minulého roka stali kľúčovým miestom pre kyberkriminalitu. Z hľadiska podvodov dominuje Facebook, ktorý predstavuje 56 percent všetkých hrozieb, za ňou nasleduje YouTube s 24 percentami, X s desiatimi, a Reddit s Instagramom majú zhodne po tri percentá.
Medzi aplikáciami na zasielanie správ zase čelí Telegram až šesťnásobne vyššiemu počtu hrozieb ako WhatsApp. Dôvodom je podľa spoločnosti to, že jeho nástroje na ochranu súkromia sťažujú vystopovanie zločinov.
Bude to ešte horšie
Podľa Gen podvodníci využívajú algoritmy sociálnych sietí, umelú inteligenciu a personalizované interakcie, aby šírili svoje útoky rýchlejšie a účinnejšie. „Očakávame, že tieto riziká v tomto roku ešte porastú, keďže umelá inteligencia otvára nové možnosti aj pre kyberzločincov,“ uzavrel Siggi Stefnisson.