Slovensko naďalej stráži NÁRAZNÍKOVÚ ZÓNU na Cypre. Vystriedalo sa tam už 5000 vojakov – dvaja sa nevrátili

Foto: unsplash.com, unficyp.unmissions.org
Reklama

Slovenská diplomacia bola na Cypre osláviť svoje dlhoročné prispievanie mierovému dialógu medzi grécko-cyperskou a turecko-cyperskou komunitou.

Udalosť sa konala pri príležitosti 36. výročia bikomunitného dialógu za účasti štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislava Chovanca, ako aj vedúceho mierovej misie OSN na Cypre (UNFICYP) Colina Stewarta, informovalo MZV SR.

Slováci chcú podnikať na Cypre

Počas pracovnej návštevy v Nikózii slovenský tajomník rokoval s ministrom výskumu, inovácií a digitálnej politiky Cyperskej republiky Nicodemosom Damianouom.

Hovorili o prehĺbení obchodnej spolupráce, pričom na stole boli témy ako finančné technológie, energetika, inovácie v automobilovom priemysle a manažment vodného cyklu.

Slovensko zároveň zdôraznilo záujem slovenských firiem o vstup na cyperský trh, čo potvrdzuje aj účasť slovenských podnikateľov na biznis fóre a inovačnom festivale Reflect 2025.

Červená – turecká časť, žltá – grécka časť, zelená – nárazníková zóna, modrá – britské vojenské základne. Zdroj: Dimitrios Karamitros/Shutterstock

Dlhoročná podpora

Slovensko je na Cypre aktívne už 24 rokov prostredníctvom účasti v mierovej misii OSN (UNFICYP, vznikla v roku 1964). Počas nej sa vystriedalo takmer 5-tisíc slovenských vojakov, pričom súčasný kontingent tvorí 234 vojakov, 4 policajti a 1 civilný pracovník.

Hlavnou úlohou slovenských ozbrojených síl je zabezpečiť integritu nárazníkového pásma medzi komunitami a udržať vojenskú rovnováhu, čím sa predchádza obnove konfliktu.

Dve slovenské obete

Pri príležitosti výročia dialógu sa štátny tajomník R. Chovanec spolu s predstaviteľmi OSN zúčastnil pietneho aktu pri pamätníku UNFICYP, kde si uctili pamiatku dvoch slovenských vojakov, ktorí zahynuli počas misie.

Stalo sa tak v dôsledku nehody, nie boja, keďže ide o mierovú misiu.

Chovanec zároveň symbolicky polial „Slovenský strom pokoja“, ktorý predstavuje odkaz mieru a spolupráce na ostrove.

Roky zamrznutý konflikt

Cypersko-turecký konflikt má korene v zložitých etnických a politických sporoch medzi grécko-cyperskou väčšinou a turecko-cyperskou menšinou na ostrove Cyprus.

Po získaní nezávislosti od Británie v roku 1960 sa napätie medzi komunitami stupňovalo, čo vyústilo do násilností a medzietnických konfliktov.

Foto: unsplash.com

V roku 1974 turecké vojská zasiahli na ostrove po neúspešnom grécko-cyperskom vojenskom prevrate, čím de facto rozdelili ostrov na grécku južnú časť /približne dve tretiny) a tureckú severnú časť.

Odvtedy je Cyprus rozdelený nárazníkovou zónou, Severný Cyprus je Európou neuznaný a spor o jeho status  zostáva jedným z najdlhšie trvajúcich nevybavených konfliktov v Európe.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia