Na Slovensku boli od pondelka experti Európskej komisie na slintačku a krívačku. Navštívili všetky ohniská nákazy a boli sa pozrieť aj na hraničných priechodoch s Maďarskom. Podľa ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča skonštatovali, že prijaté opatrenia sú dostatočné a v niektorých prípadoch aj nadštandardné.
- AKTUALIZOVANÉ: 27. 3., 15:52
Slovensko nemá nové podozrenia ani nové potvrdené ohniská nákazy slintačky a krívačky. Minister to povedal po stretnutí s expertmi EK. Stále tak platí, že ohniská sú štyri na juhu Žitného ostrova.
Utrácajú zdravé zvieratá
Takáč sa vyjadril aj k potrebe utrácania zdravých zvierat. Reagoval tak na protesty ľudí v obci Lúč na Ostrove. Podľa ministra je to však teraz jediná možnosť ako sa dá situáciu s nákazou zvládnuť.
Minister pritom dodal, že práve malé chovy sa regulujú ťažšie. Dôvodom je najmä nemožnosť robiť v nich potrebnú dezinfekciu. Tá sa dá podľa neho udržať len na uzavretých veľkých farmách. Zároveň poukázal na to, že kontrolóri odhaľujú veľa domácich chovov fungujúcich „načierno“.
S likvidáciou však nesúhlasí poslanec za Hlas-SD Branislav Becík. „Vyzvem kompetentných na okamžité zastavenie likvidácie nielen zdravých chovov v domácnostiach, ale aj všetkých chovov v ochrannom pásme,“ povedal vo videu na sociálnej sieti. Svoju výzvu adresoval členom krízového štábu, na ktorom sa zúčastnil.
Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok upozornil, že prehodnotenie opatrení bude podľa odborníkov možné až po inkubačnej dobe. Tá má v prípade slintačky hornú hranicu 14 dní. Eštok pritom pripomenul, že teraz plynie len druhý deň. Likvidácia zdravých zvierat v oblastiach zasiahnutých nákazou tak bude pokračovať ešte najmenej 12 dní.
„Nepodceňujme to. Ja nedávam rozhodnutia. Rozhodnutia dávajú odborníci. My sme na to, aby sme to manažovali,“ reagoval Takáč s tým, že mimo zasiahnutých fariem bolo usmrtených niekoľko desiatok kusov hospodárskych zvierat.
Dokedy to potrvá
Napriek tomu, že nepribúdajú ďalšie podozrenia na nákazu, je stále otázne aj to, kedy sa slintačky a krívačky zbavíme. Šéf štátnej veterinárnej správy Martin Chudý pripomenul, že posledné ohnisko bolo u nás potvrdené tento týždeň a v Maďarsku dokonca len v stredu večer.
Chudý pritom hovoril o lehote dva až trikrát 14 dní, počas ktorých testy nákazu nepotvrdia a bude možné hovoriť, že sme sa tohto ochorenia zbavili.
Odškodňovanie má byť rýchle
Takáč potvrdil aj to, že ľudia, ktorí prichádzajú o svoje zvieratá v ohniskách nákazy, budú kompenzovaní. Povedal, že štát ich odškodní už v najbližších dňoch. Má sa tak diať v spolupráci s vedením dotknutých samospráv, ktoré chovateľom pomôžu s vyplnením potrebných žiadostí.
Na zasadnutí parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo minister tiež povedal, že náhradu vyplatia na základe trhovej hodnoty hospodárskych zvierat. Chovateľom sľúbil odškodenenie z domácich aj európskych zdrojov.
SaS podáva trestné oznámenie
Opozičná SaS v súvislosti s ochorením slintačky a krívačky podáva trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu šírenia nákazlivej choroby zvierat a rastlín. „Skutkovo to súvisí s informáciami o prevoze uhynutých zvierat a nedbanlivosti, ku ktorej mohlo v tej súvislosti dôjsť, keď kontajner, ktorý ich prevážal, a teda bolo to zachytené na sociálnych sieťach, bol pootvorený, alebo iný kamión bol s otvoreným kontajnerom. Išlo o rôzne vozidlá a minimálne dva kontajnery boli prevážané s otvorenou strechou alebo nakladacím priestorom,“ priblížil poslanec Ondrej Dostál.
Spresnil, že existujú predpisy, ktoré hovoria o likvidácii kadáverov. Uvedené v nich podľa poslanca je, že ak neexistuje iná možnosť, ako odviezť uhynuté zvieratá z chovu na čo najbližšie miesto, kde budú zakopané, spálené alebo spracované, manipulácia a transport musia byť zvládnuté tak, aby sa zabránilo rozšíreniu vírusu. Poslanec doplnil, že podaním trestného oznámenia chcú vyvinúť tlak na kompetentné orgány, aby situáciu riešili zodpovednejšie, dôslednejšie a aby sa zamedzilo šíreniu ochorenia.