Najmenšie euromince, ktoré kedysi bežne cinkali v našich peňaženkách, dnes pomaly miznú z obehu. Slovensko sa s jedno- a dvojcentovkami lúči už takmer tri roky odkedy v roku 2022 vstúpilo do platnosti povinné zaokrúhľovanie hotovostných platieb. Tieto mince takmer úplne stratili praktický význam, no napriek tomu nekončia v zberných surovinách. Ich cesta vedie mimo našu krajinu – do iných členských štátov eurozóny.
Tieto drobné mince, ktoré sú síce stále platné, no v praxi len zriedka využívané, putujú za hranice vďaka výmene medzi centrálnymi bankamim uvádzajú tvnoviny.sk. Národná banka Slovenska (NBS) ich totiž nemení za šrot, ale za výhodnejšie nominály.
„Tieto jedno- a dvojcentovky v žiadnom prípade nekončia v zberných surovinách alebo ich neničíme. Vymieňame ich s inými centrálnymi bankami eurozóny, kde sa nákupy v hotovosti nezaokrúhľujú. Na oplátku nám tieto centrálne banky posielajú mince v iných nominálnych hodnotách,“ uviedol pre tvnoviny.sk hovorca NBS Peter Majer. Doplnil, že týmto spôsobom už Slovensko poslalo do zahraničia 15 plne naložených kamiónov drobných mincí.

Drobné už nepotrebujeme
Zavedenie povinného zaokrúhľovania na najbližších päť centov v júli 2022 spôsobilo, že tieto mince sa v bežnom živote takmer úplne prestali používať. Odvtedy stiahla NBS z obehu približne 108 miliónov kusov jedno- a dvojcentových mincí, čo predstavuje hodnotu okolo 1,6 milióna eur. Ide však len o zlomok celkového množstva, odhadom pätinu až sedminu všetkých vydaných kusov.
Zvyšné mince zrejme skončili v domácnostiach – v zásuvkách, v pokladničkách alebo ako spomienka v rôznych nádobách na drobné. Odhady hovoria, že takto je „uväznených“ približne sedem miliónov eur v jedno- a dvojcentovkách, pričom nie je jasné, kde presne sa tieto peniaze nachádzajú.
Tieto drobné mince boli charakteristické slovenským motívom, napríklad vrcholom Kriváňa. Do obehu sa však bežne dostávali aj kúsky z iných krajín eurozóny. Zberateľskú hodnotu majú najmä vzácne série, ako napríklad mince z Vatikánu, kde sa dizajn mení vždy s príchodom nového pápeža. V súčasnosti sa očakáva vydanie série s pápežom Levom XIV, čo zvyšuje záujem medzi zberateľmi.
Slovensko nie je raritou
Slovensko nie je jediným štátom, ktorý sa rozhodol obmedziť používanie najmenších mincí. Podobné kroky podnikli aj krajiny ako Taliansko, Fínsko, Estónsko či Litva. Dvoj- a jednocentovky opustili aj Spojené štáty. Ukazuje sa, že snaha zjednodušiť hotovostné platby a znížiť náklady na razenie mincí silnie naprieč viacerými štátmi a tento trend bude pravdepodobne pokračovať aj v budúcnosti.