Slovensko čelí jednomu z najväčších odlivov mozgov na svete, pričom táto tendencia po pandémii COVID-19 dosiahla nové rekordy. Inštitút vzdelávacej politiky (IVP) upozorňuje, že takmer každému piatemu slovenskému maturantovi sa podarí pokračovať v štúdiu na vysokej škole mimo Slovenska.
Podľa IVP v roku 2022 študovalo v zahraničí až 19,9 % slovenských vysokoškolákov, čo výrazne prevyšuje priemery OECD (4 %), Európskej únie (5,2 %) i celosvetový priemer (6 %). V rebríčku krajín Európskej únie tak Slovensko skončilo na treťom mieste, hneď za Luxemburskom a Cyprusom. Informuje portál pravda.
Pandémia síce na čas odliv mozgov spomalila, no už v roku 2023 počet odchádzajúcich študentov opäť stúpol na 19 %. IVP zdôrazňuje, že trend je dlhodobý a každý rok odchádza študovať do zahraničia viac ako 4 000 maturantov.
Kde slovenskí študenti najčastejšie študujú?
Najväčšia časť slovenských študentov vyhľadáva vzdelanie v susednom Česku – takmer 22-tisíc študentov, čo predstavuje takmer 72 % všetkých Slovákov študujúcich mimo domova. Nasledujú Spojené kráľovstvo, Maďarsko, Dánsko, Rakúsko, Nemecko či USA.
Zaujímavý je tiež posun v preferenciách – kým záujem o štúdium v Nemecku, Rakúsku a Maďarsku klesá, stúpa obľuba Dánska, Holandska či Veľkej Británie. Medzi českými mestami sú najpopulárnejšie Brno, Praha, Olomouc a Ostrava.
Top maturanti odchádzajú čoraz častejšie
IVP upozorňuje, že do zahraničia odchádza čoraz viac najlepších maturantov, najmä z matematiky a vyučovacieho jazyka. Napríklad v roku 2024 študovalo v zahraničí 61 % top maturantov z matematiky, čo je výrazný nárast oproti 46 % v roku 2016. Podobný rast zaznamenali aj top študenti z jazykov (39 % v roku 2024 oproti 35 % v roku 2016).
Celkový počet slovenských vysokoškolákov doma klesol zo 257-tisíc v roku 2010 na 157-tisíc v roku 2021. Aj keď populačné ročníky sú menšie, počet študentov odchádzajúcich do zahraničia zostáva na úrovni približne 31-tisíc už niekoľko rokov.
To znamená, že Slovensko stále viac prichádza o kvalitné mozgy, ktoré by mohli posilniť jeho vzdelávací a ekonomický potenciál.
Protichodné názory
Odliv mladých a talentovaných ľudí zo Slovenska predstavuje vážnu výzvu pre budúcnosť krajiny. Strata kvalifikovaných študentov môže oslabiť domácu ekonomiku, vedecký výskum aj inovačný potenciál. Firmy tak môžu mať problém nájsť kvalifikovaných zamestnancov, čo môže negatívne ovplyvniť konkurencieschopnosť Slovenska v globálnom meradle.
Na druhej strane, odborníci upozorňujú, že návrat týchto študentov po skončení štúdia závisí aj od toho, či im Slovensko ponúkne adekvátne pracovné príležitosti a podmienky na realizáciu ich potenciálu. Investície do kvalitného vzdelávania, výskumu a vytváranie priaznivého podnikateľského prostredia by mohli pomôcť zmierniť tento trend a motivovať mladých ľudí zostať doma alebo sa po zahraničí vrátiť.