Slovensko s najhorším hodnotením v otázke právneho štátu, problémom sú aj útoky na novinárov či zmeny v zákonoch

slovensko-fico-kaliňák
Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Ondrej Podolinský, Jaroslav Novák
Reklama

Správa Liberties dvíha varovný prst aj pri odhaľovaní korupcie na najvyšších miestach či neovplyvňovaní vyšetrovacích procesoch, ktoré negatívne ovplyvnilo zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry či Národnej kriminálnej agentúry.

„V roku 2024 slovenské mediálne prostredie a sloboda médií čelila ďalším výzvam. Zatiaľ čo krajina sa stále všeobecne považuje za krajinu, ktorá má relatívne slobodnú tlač, stále čelí výzvam súvisiacim s vlastníctvom médií aj politickým vplyvom a vyhrážkam novinárom. Novinári na Slovensku čelili vyhrážkam a útokov najmä zo strany politikov,“ píše sa v správe, ktorá upozornila aj zmeny v zákonoch, ktorých snahou je obmedziť slobodu médií.

Zahraniční agenti

Slovensko si vyslúžilo nelichotivú pozíciu aj z hľadiska šírenia dezinformácií a nepravdivých správ, prípadne funkčnosť alternatívnych médií.

Vlaňajšie zrušenie verejnoprávnej RTVS a nahradenie novou STVR znamená pre organizáciu obavy z budúceho vplyvu politikov alebo politických strán. Problémom bolo aj schvaľovanie zákonov v zrýchlenom konaní.

„Súčasná vláda sústavne nadužíva (alebo zneužíva) zrýchlený legislatívny postup, čím sa obíde verejná konzultácia a možnosť pripomienkovania,“ uvádza sa v správe.

Správa sa zaoberala aj takzvanými zahraničnými agentami, za ktorých by boli považované mimovládne organizácie, ktoré dostanú darom viac ako 5-tisíc eur zo zahraničia. Podľa terajšej vlády by šlo o nutnosť ich označovať za „organizácie so zahraničnou podporou“.

Maďarsko skončilo v samostatnej skupine

Ďalšie legislatívne úpravy sa stali predmetom poklesu právneho štátu, čo má „negatívny dopad na občianske práva a občiansku spoločnosť“.

Ide napríklad o obmedzenie práva na zhromažďovanie či zavedený poplatok za poskytnutie informácií, takzvaný infozákon.

Krajina sa navyše podľa zistení Liberties neposunula v otázke posilnenia práv menšín či zraniteľných skupín. Témou hodnotení boli aj pokračujúce nenávistné útoky na LGBTI+ komunitu.

Naši južní susedia sa ocitli ešte v horšej pozícii, keď Maďarsku vytvorili samostatnú skupinu, keďže dodržiavanie princípov demokracie sa natoľko zhoršilo, že by sa podľa súčasných vyhodnotených parametrov nedostalo do Európskej únie. Problémom je aj tlak na mimovládne skupiny či médiá po zriadení úradu na ochranu maďarskej suverenity.

„Maďarská vláda pokračuje v implementácii zákonov napadnutých Európskou komisiou, zapája sa do viacerých kampaní proti ľudskoprávnym organizáciám a podkopáva EÚ zvnútra,“ píše sa vo výročnej správe Liberties.

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova