fbpx

190 krajín súhlasilo, Slovensko nie. Nové predpisy WHO útočia na našu zvrchovanosť, blúzni Kotlár

Reklama
Na snímke poslanec Národnej rady (NR) SR Peter Kotlár (SNS) počas 9. schôdze parlamentu v Bratislave 8. februa´ra 2024. Zdroj: FOTO TASR/Jaroslav Novák

Minulý týždeň sa stretli v Ženeve zástupcovia viac ako 190 krajín z celého sveta. Dôvodom boli rokovania so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) o nových zdravotníckych predpisoch. Na predpisoch sa zhodli všetky krajiny a vyjadrili celosvetový konsenzus. Slovensko sa od nich dištancovalo ako jediná krajina na svete, informuje o tom Denník N. 

Informáciu potvrdilo aj ministerstvo zdravotníctva. „Slovenská republika sa verbálne od prijatia tohto balíka disasociovala, teda dištancovala od ich prijatia. Máme za to, že po dohode na finálnom znení balíka revidovaných článkov IHR nebol pre krajiny dostatočný časový priestor na podrobné preštudovanie zmien zapracovaných priamo na stretnutí,“ uviedol rezort. IHR je skratka anglického „international health regulations“, teda medzinárodné zdravotnícke predpisy.

Čo presne takýto dištanc znamená, ministerstvo neupresnilo, no denník s odvolaním sa na svoje zdroje tvrdí, že Slovensko nebude mať informácie či vakcíny tak rýchlo ako iné krajiny, ak by napríklad došlo k ďalšej pandémii. 

Budeme vo všetkom pozadu

„Dôsledok pre občana je taký, že budeme vo všetkom pozadu. Nebudeme mať dáta, nebudeme mať prístup k výskumu ani k výmene riešení,“ vysvetlila pre Denník N Kristína Šperková, ktorá na rokovaniach v Ženeve zastupovala globálnu organizáciu Movendi International.

Dodala, že naše rozhodnutie sa môže prejaviť aj v prípade vakcín. Slovensko ich môže dostať neskôr ako iné krajiny. Aj naďalej sme súčasťou Európskej únie, preto by sme nemali zostať úplne bez vakcín a základných informácií o globálnych pandémiách. „Budeme však informovaní neskôr, a tak by sme mohli v takýchto krízových situáciách reagovať oneskorene,“ vysvetľuje.

Mandát na zastupovanie Slovenska v Ženeve dostal len krátko pred rokovaniami poslanec za SNS Peter Kotlár. Ministerka zdravotníctva však tvrdila, že Kotlár bude len prísediaci a za Slovensko nebude rozhodovať. Kotlár však ešte pred samotným kongresom na sociálnej sieti informoval o tom, že Slovensko predpisy odmietne. Na sociálnej sieti sa pochválil aj potom, ako Slovensko ako jediné predpisy odmietlo. 

Kotlár sa dištancom pochválil

„Nech sa páči výsledky. Činy. Nie kecy. Hoci toho mám už niekedy plné zuby. Nie za protistranu, ale za nevedomosť a hlúposť vlastných. Potiahnem to dovtedy, kým budem vládať. Ja sa nesťažujem, ale keď uvidím, že hlúposť človeka je na úrovni úplnej nevedomosti, radšej budem v ľudskosť a človeka veriť v tichosti,“ napísal.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie