Slovenská republika v piatok na úrovni veľvyslancov členských štátov pri Európskej únii (Coreper) opätovne zablokovala prijatie 18. balíka sankcií proti Rusku.
Slovenská vláda pod vedením premiéra Roberta Fica už viackrát avizovala, že nepodporí pripravovaný sankčný balík, pokiaľ nedostane od Európskej komisie (EK) dostatočné garancie v súvislosti s iniciatívou RePowerEU.
Negatívny hospodársky vplyv na Slovensko
Tento plán počíta s úplným ukončením dodávok ruského zemného plynu do Európskej únie od 1. januára 2028, čo by podľa Fica mohlo mať výrazne negatívny hospodársky vplyv pre Slovensko.
„Slovenská republika ocenila pracovné rokovania so zástupcami Európskej komisie k téme energetiky a RePowerEU, ktorých cieľom bolo prispieť k lepšiemu porozumeniu výhrad a požiadaviek SR ako najviac dotknutého členského štátu,“ uviedol komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR pre TASR.
V balíku boli zahrnuté opatrenia ako obmedzenie ruskej tieňovej flotily, rozšírenie exportných zákazov, vylúčenie ďalších bánk z platobného systému SWIFT a návrh na zníženie cenového stropu pre ruskú ropu z 60 na 45 dolárov za barel, čo by Moskve znížilo príjmy na financovanie vojny na Ukrajine, informoval denník SME.
Zotrvávame na súčasnej pozícii
Skupina odborníkov EK z pracovnej skupiny na vysokej úrovni v snahe zaoberať sa problematikou pricestovala tento týždeň na Slovensko. Ako podľa ministerstva zdôraznili zástupcovia Ministerstva hospodárstva SR, energetické spoločnosti a slovenský priemysel, návrh RePowerEU predstavuje „veľkú výzvu pre konkurencieschopnosť hospodárstva, a to najmä z pohľadu cien energií i energetickej bezpečnosti Slovenska“.
Slovensko podľa MZVEZ SR zotrváva na svojej súčasnej pozícii, pokiaľ ide o osemnásty sankčný balík. „SR je pripravená pokračovať v konštruktívnej komunikácii s Európskou komisiou a aj na základe jej iniciatívy v spoločnom dialógu ďalej hľadať možné riešenia v prospech občanov a podnikov,“ uviedol rezort diplomacie s tým, že rokovania zatiaľ neodstránili zásadné obavy a výhrady, ktoré v súvislosti s návrhom RePowerEU na strane Slovenska naďalej pretrvávajú.
Jednotná línia odporu
Ako sme pred pár dňami upozornili, Maďarsko aj Slovensko zablokovalo schválenie balíka. Slovensko vtedy vetovalo sankcie nie pre samotný obsah, ale ako protiváhu k legislatíve RePower EU, ktorá má EÚ definitívne odstrihnúť od ruských fosílnych palív. Táto legislatíva má byť schválená kvalifikovanou väčšinou, ktorú Maďarsko ani Slovensko nezablokujú. Premiér Robert Fico tak použil sankčný balík ako nástroj tlaku.
Maďarský premiér Viktor Orbán označil Slovensko a Maďarsko za jednotnú líniu odporu. „Nemôžeme akceptovať návrh EÚ, aby sme prestali kupovať ruský plyn a ropu,“ vyhlásil pre Guardian.
Okrem toho Maďarsko ako jediná krajina nesúhlasilo s otvorením prístupových rokovaní Ukrajiny do EÚ. Samit tak odkryl nielen nezhody v sankčnej politike, ale aj v pohľade na ďalšie smerovanie EÚ.
Hoci nové sankcie neprešli, existujúce opatrenia proti Rusku sa lídrom podarilo predĺžiť o ďalších šesť mesiacov. Belgický premiér Bart de Wever uviedol, že rozhodnutie prebehlo hladko a bez diskusií.