Po ultimáte zo Slovenska zaslala Európska komisia premiérovi Ficovi list s prísľubom konkrétnych opatrení. Napriek tomu Brusel odmieta hlavnú požiadavku: výnimku pre Slovensko zo zákazu dovozu ruského plynu až do roku 2034.
Premiér Robert Fico (SMER-SD) dlhodobo kritizuje plán Európskej komisie, podľa ktorého majú členské štáty Únie úplne ukončiť dovoz ruského plynu a ropy do konca roka 2027. Označuje ho za „ekonomickú katastrofu pre Slovensko“, pričom upozorňuje na vyššie tranzitné náklady z alternatívnych trás a možné právne spory s ruským dodávateľom Gazprom, s ktorým má Slovensko kontrakt až do roku 2034.
V reakcii na tieto obavy slovenská vláda pohrozila zablokovaním 18. balíka sankcií voči Rusku, ak nebude Bruselskou stranou poskytnutá záruka pomoci. Zdá sa, že nátlakový postup mal aspoň čiastočný efekt. Informuje o tom portál Pravda.
List od Ursuly von der Leyenovej
Európska komisia, na čele s predsedníčkou Ursulou von der Leyenovou, tento týždeň zaslala premiérovi oficiálny list. V ňom uznáva špecifiká Slovenska a ponúka sériu opatrení, ktoré majú zmierniť dosahy odstrihnutia od ruských energií. Medzi nimi sú napríklad:
- zníženie cezhraničných tranzitných poplatkov za plyn a ropu,
- spolupráca na právnej úrovni, ak by Slovensko čelilo žalobe od Gazpromu,
- finančná pomoc cez eurofondy na kompenzáciu vplyvov na domácnosti a firmy,
- spoločný pracovný plán a vytvorenie osobitnej pracovnej skupiny,
- koordinácia pri znižovaní cien elektriny a plynu,
- podpora pri diverzifikácii energetických zdrojov.
Von der Leyenová zároveň zdôraznila, že cieľom opatrení je zachovať energetickú bezpečnosť a minimalizovať dopad na spotrebiteľov a trhy.

Fico chce viac
Aj keď premiér list označil za krok správnym smerom, v pondelok nariadil odklad hlasovania o sankčnom balíku a odkázal, že bude žiadať ešte väčší ústupok – trvalú výnimku pre Slovensko z embarga na ruský plyn až do vypršania kontraktu s Gazpromom v roku 2034.
Brusel však momentálne túto požiadavku odmieta. „Najlepším riešením danej situácie by bolo udelenie výnimky Slovensku, umožňujúcej naplniť kontrakt s ruským Gazpromom až do jeho konca v roku 2034, čo nateraz Európska komisia principiálne odmieta, pretože by presadením tohto návrhu poprela podstatu protiruských sankcií,“ uviedol premiér.
Kritika z opozície
Ficov postup vyvolal ostré reakcie opozície. K téme sa vyjadril aj šéf SaS Branislav Gröhling: „Fico teraz bojuje s Európskou úniou ako taký žiak, ktorý nezvláda učivo, hľadá iba nejaké výhovorky a posiela večer o pol ôsmej listy opozícii, aby sa prekryl, lebo vie, že bude zle. Vie, že nič nevyrokoval a že musí zahlasovať za sankcie proti Rusku.“
Aj KDH pripomenulo, že už v roku 2014, keď bol Fico premiérom, sa v Únii dohodol plán znižovania energetickej závislosti od Moskvy a táto stratégia sa podľa hnutia ukázala ako správna po začatí vojny na Ukrajiny.
