Slovensko sa TRHÁ na dve polovice, proti slovám o vystúpení z EÚ sa búria aj KOALIČNÍ poslanci

Tibor Gašpar (Smer-SD) a Beáta Jurík (PS). Zdroj: TV Spark
Reklama

 Slovensko medzi Západom a Východom

Jednou z kľúčových otázok, ktorá v diskusii zaznela, bolo zahraničnopolitické smerovanie Slovenska. „Je to o tom, či chceme byť v Európskej únii a NATO aktívnym a spoľahlivým členom, alebo sa posunieme smerom k neutralite či dokonca odklonu od týchto štruktúr,“ poznamenala Jurík. Gašpar však odmietol tvrdenia, že návšteva Moskvy signalizuje odklon od Západu. „Na rokovaniach som jasne zdôrazňoval naše členstvo v EÚ a NATO,“ uviedol.

Gašpar uviedol, že jeho slová o možnom „krajnom riešení“ vystúpenia z EÚ boli dezinterpretované: „Ani raz som nepovedal, že Slovensko má vystúpiť z EÚ alebo NATO. Išlo mi o technický princíp – ak môže byť členstvo uzákonené, prečo by nemohla existovať možnosť jeho zmeny, ak by to občania v budúcnosti chceli?“ Dodal, že jeho strana, Smer-SD, neplánuje iniciovať kroky vedúce k vystúpeniu, ale apeluje na reformy v EÚ.

Podľa Gašpara je potrebné, aby Únia riešila súčasné problémy, ako sú migrácia či Green Deal, ktoré vyvolávajú nespokojnosť u časti občanov. „Tento projekt sa musí vyvíjať, inak riskujeme, že stratí uznanie,“ dodal.

Oponenti odmietajú rétoriku o vystúpení

Poslankyňa Jurík na to reagovala kriticky: „Vaše vyjadrenia neustále spochybňujú členstvo Slovenska v EÚ a NATO. Týmto len posilňujete rétoriku krajnej pravice.“ Jurík tiež zdôraznila, že členstvo v týchto organizáciách poskytuje Slovensku bezpečnosť a rovnosť medzi európskymi partnermi a zároveň upozornila na chýbajúce konkrétne návrhy: „Hovoríte o problémoch, ale kde sú riešenia? Kritizujete, že Slovensko všetko akceptuje, no vy sami neprichádzate s alternatívami.“

Migrácia ako kľúčová téma

Jednou z horúcich tém bol postoj k migrácii. Gašpar zdôraznil potrebu posilniť ochranu vonkajších hraníc a zaviesť prísne pravidlá pre migrantov. „Musíme vedieť, kto sem prichádza, a mať prehľad o ich minulosti,“ uviedol. Jurík však pripomenula, že migrácia je spoločnou výzvou, ktorú treba riešiť na úrovni celej EÚ: „Ak chceme byť súčasťou riešenia, musíme aktívne diskutovať pri rokovacích stoloch.“

Napätie pred hlasovaním o dôvere vláde

Debata sa dotkla aj blížiacej sa schôdze, na ktorej sa má rozhodovať o dôvere vláde. Gašpar naznačil, že opozícia zneužíva túto situáciu na polarizáciu spoločnosti: „Opozícia tu šíri nenávisť a rozkladá demokratické princípy.“ Jurík však vidí situáciu inak: „Vaše výroky prispievajú k rozdeľovaniu spoločnosti. Ak chcete konštruktívnu debatu, prestaňte strašiť a hľadajte skutočné riešenia.“

Diskusia síce nepriniesla jasnú zhodu, ale ukázala, že otázky členstva v EÚ a NATO, migrácie a reformy EÚ sú stále aktuálnymi témami. Jednotliví aktéri sa však líšia v názoroch na to, ako tieto výzvy riešiť.

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii TV Spark (VIDEO)