Slovensko stavia NOVÚ JADROVÚ elektráreň za MILIARDY. Postavia ju Američania BEZ VEREJNEJ SÚŤAŹE

Zdroj: TASR - Jaroslav Novák, Canva
Reklama

Slovensko sa púšťa do historicky jednej z najväčších energetických investícií – v Jaslovských Bohuniciach vyrastie nový jadrový zdroj s výkonom až 1250 megawattov. Výstavbu za 13 až 15 miliárd eur má zrealizovať americká spoločnosť Westinghouse, a to bez verejného tendra, čo už teraz vyvoláva vlnu kritiky zo strany opozície. Vláda však tvrdí, že ide o nevyhnutný krok k energetickej sebestačnosti krajiny.

Ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) oznámila výber partnera vo vysielaní televízie TA3 s tým, že sa čaká už len na notifikáciu Európskej komisie. „Záujem máme o výkonný a moderný reaktor, ktorý doplní naše existujúce zdroje,“ uviedla. Informujú topky.

Podľa premiéra Roberta Fica pôjde o zásadný posun v domácej výrobe elektriny. „Nový blok bude mať výkon 1250 MW, čo je obrovský rozdiel oproti existujúcim reaktorom s výkonom okolo 440 MW,“ zdôraznil predseda vlády. Pripomenul, že Slovensko už teraz prevádzkuje päť jadrových reaktorov a čoskoro pribudne šiesty. „Budeme krajinou, ktorá si vyrobí drvivú väčšinu elektriny sama – a to najmä z jadra,“ dodal.

Tisíc megawattov, žiadny tender

To, čo malo byť veľkým národným projektom, však sprevádza kontroverzia. Na rozdiel od Česka, kde výber dodávateľa prebiehal štyri roky cez otvorený tender, slovenská vláda sa rozhodla upustiť od verejnej súťaže. Saková argumentuje tým, že na svete je len niekoľko krajín schopných postaviť jadrový blok v požadovanom čase a kvalite – pričom Rusko je geopoliticky vyradené, francúzska EDF má plné kapacity a juhokórejská KHNP by potrebovala licenciu práve od Westinghouse.

Štát si teda priamo vybral americkú firmu, pričom tender sa bude týkať len výberu poradcu pre finančnú štruktúru projektu. Podľa informácií Denníka N zatiaľ nie je jasné, ako bude projekt financovaný – čiastka sa má skladať zo štátneho rozpočtu aj z úverov. Americká strana však prisľúbila pomoc so zabezpečením financovania.

Obstáravanie pod paľbou kritiky

Rýchly výber dodávateľa bez verejnej debaty nenechal opozíciu chladnou. Progresívne Slovensko varuje, že ide o rozhodnutie za miliardy eur bez diskusie v parlamente či so zvyškom verejnosti. Podľa PS ide o dlhodobý záväzok, ktorý bude krajinu zaťažovať celé desaťročia.

Strana SaS volá po zriadení parlamentnej komisie, ktorá by dozerala na celý priebeh príprav projektu. KDH označuje výstavbu novej elektrárne za „národnoštátnu tému“, ktorá si vyžaduje širší politický konsenzus.

Kritické sú aj hnutia Slovensko a Demokrati. Tvrdia, že pôvodne sa rátalo s riadnym tenderom, ktorý mala organizovať spoločnosť JESS – spoločný podnik štátnej JAVYS a českej energetickej skupiny ČEZ. Demokrati navyše upozorňujú na neoficiálne špekulácie, že do projektu mohol byť zapojený aj ruský subjekt, hoci vláda tieto tvrdenia nekomentovala.

Kto je Westinghouse?

Westinghouse Electric Company so sídlom v USA patrí medzi globálnych lídrov v oblasti jadrovej energetiky. Má dlhoročné skúsenosti s výstavbou tlakovodných reaktorov (PWR) a dodávkami jadrového paliva. Vlastní ju investičná skupina Brookfield Business Partners (51 %) a kanadská spoločnosť Cameco Corporation (49 %), jeden z najväčších producentov uránu na svete.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Slovensko