Po veľmi skorých vysokých teplotách v marci príroda ožila a stromy začali kvitnúť. Následne pestovateľov potrápila séria prízemných mrazov, kedy bojovali o záchranu rozkvitnutej zelene, aby predišli extrémnym škodám na tohtoročnej úrode.
Hoci sa po bláznivom apríli očakáva v máji lepšie počasie, aj čo sa týka teplôt, uprostred mesiaca sú hrozbou takzvaní traja zmrznutí – Pankrác, Servác, Bonifác – spoločne so Žofiou. Jedna z pranostík na 12. mája napríklad hovorí, že „Pankrác, Servác, Bonifác – zamrznutí svätí , Žofia ich potvrdí a Urban uzavrie.“
Pred pár dňami sme si mohli užívať stabilné slnečné počasie s letnými hodnotami, navyše sme atakovali hranicu 30 stupňov, čo už znamená tropický deň.
Cez víkend sa do našej oblasti vrátilo chladné a sychravé počasie s vytúženými zrážkami, ale o to nepríjemnejšou správou, ktorou sú prízemné mrazy, ktoré opäť môžu potrápiť kvitnúcu úrodu.
Pred nami sú chladné rána
Ako informuje iMeteo, nad oblasťou Álp, Balkánom a Jadranom sa od uplynulých dní vlní studený front, ktorý má čiastočne vplyv na charakter počasia aj na Slovensku.
V chladnom vzduchu k nám totiž od severozápadu zasahuje okraj tlakovej výše a spojením týchto frontov sa u nás drží veľmi chladný a miestami až vlhký vzduch, ktorý bude držať teploty pod 20 stupňami a prinesie hrozbu mrazov, dokonca aj v nižších polohách.
Prvé prízemné mrazy hrozia už túto noc zo štvrtka na piatok, čo bude zatiaľ len predzvesťou výraznejšieho ochladenia, ktoré príde v najbližších dňoch.
Najviac ohrozené sú oblasti severného a stredného Slovenska, najmä lokality v okolí Žiliny, Oravy, Liptova, Banskej Bystrice, Horehronia a časti Spiša. Mrazy ale môžu zasiahnuť územie v severovýchodných regiónoch, ako napríklad Prešovský a Košický kraj, kde teplota poklesne pod nulu najmä v kotlinách a dolinách s nízkou oblačnosťou.
Mrazy aj v nížinách
Predpovedné modely avizujú mrazy v okolí nula stupňov aj v nižšie položených oblastiach, zatiaľ čo smerom na sever môže ortuť teplomera klesnúť až k -5 stupňom. Mrazy nie sú vylúčené ani v Záhorskej nížine, kde sa podľa modelov rovnako vyskytnú teploty pod hranicou bodu mrazu.
Informácia o ranných mrazoch je pre poľnohospodárov a pestovateľov výrazne nepriaznivá, keďže sú ohrozené najmä ovocné stromy, ktoré už majú plody, ale tiež skôr vysadené druhy plodín.
Prízemný mráz sa rozšíri na ďalšie lokality z piatka na sobotu. Počas sobotného rána očakávame v dolinách stredného a severného Slovenska teplotu pri zemi v okolí -3 až -4 stupňov.
Ochladí sa však aj v lokalitách, kde s mrazmi v tomto období bežne nepočítame. Výnimkou nemusia byť lokality v Podunajskej nížine, v okolí Trnavy, Nitry či Nových Zámkov. Dôvodom je pokles oblačnosti v nočných hodinách, ktorý uľahčí rýchle prúdenie tepla z povrchu a naopak silné ochladzovanie vzduchu v prízemných vrstvách.
Ako obrániť plodiny pred mrazmi?
Situácia sa začne pomaly zlepšovať počas nedeľného rána, kedy ešte treba rátať s výskytom mrazov, najmä v oblastiach s pretrvávajúcou nízkou oblačnosťou, ale už nebudú natoľko intenzívne ako po iné rána.
Treba sa ešte pripraviť na ranné teploty v rozmedzí od -1 do +3 stupne, a to sú hodnoty, pri ktorých existuje hrozba poškodenia vegetácie. Denné maximá sa budú ďalej držať pod 20 stupňami a budú o niekoľko stupňov nižšie, než je pre túto ročnú dobu zvykom.
Dlhodobé vyhliadky na budúci týždeň nateraz nepredpokladajú rapídnu zmenu. Od pondelka do stredy (12. až 14. mája) bude počasie na našom území stále pod vplyvom chladnejšieho vzduchu. Nočné teploty poklesnú zhruba na 6 až 1 stupeň, v údoliach opäť padnú pod nulovú hranicu až k -3 stupňom.
S prízemnými mrazmi tak treba lokálne rátať aj v nižších polohách a denné teploty budú stúpať len nepatrne. Očakávame zväčša od +13 do +18 stupňov.
Pestovatelia sa preto musia mať na pozore a nebrať májové mrazy na ľahkú váhu, pokiaľ nechcú prísť o značnú časť alebo celú úrodu. Jedným z riešení sú netkané textílie, ktoré ochránia rastlinu pred ochladením. Veľké sady používajú parafínové sviečky, ktorými udržiavajú dostatočné teplo najmä v kritických ranných hodinách. Vyššie položené lokality môžu vyskúšať umelé kropenie, ktoré plodinu obalí a ochráni pred poškodením mrazom.