Slovensko zaznamenalo historický nárast zahraničných pracovníkov. Väčšina z nich obsadila nekvalifikované miesta, najmä v priemysle a výrobných halách.
V máji tohto roka počet zahraničných pracovníkov podľa oPeniazoch prvýkrát presiahol 125 000 – medziročne o takmer 26 000 viac a oproti aprílu o 1 200 osôb. Odborníci však odchádzajú – alebo vôbec neprichádzajú. Trh práce sa začal prehlbovať – priemysel sa zásobuje lacnou pracovnou silou, no firmy s vyššími požiadavkami zostávajú bez kvalifikovaných pracovníkov. Slovensko tak stojí pred výzvou: ak nezasiahne, môže prísť o konkurencieschopné talenty a technologickú inováciu.
Počet migrantov rastie, kvalifikácia klesá
Inštitút finančnej politiky uviedol, že v máji toto číslo vystúpilo nad hranicu 125 tisíc pracujúcich cudzincov – o 26 000 viac ako v rovnakom období vlaňajška a o 1 200 viac než v apríli. Zaujímavé je, že až polovica z nich pochádzala z Ukrajiny, Srbska a Indie; zvyšok tvorili cudzí občania z krajín V4, Rumunska, Bulharska, Filipín a postsovietskeho priestoru.
Podľa analytikov Inštitútu finančnej politiky sa výrazne znížil podiel migrantov na pozíciách manažérov, technikov a špecialistov – ich zastúpenie kleslo takmer o polovicu. Naopak, operátori výroby a nekvalifikovaní pracovníci pokryli väčšinu nových prílivov. Tieto dáta sú zaznačené aj v nasledujúcom grafe:

Odborníci odchádzajú – alebo neprichádzajú
Slovensko zaostáva nielen v príleve kvalifikovaných pracovníkov, ale aj v administratíve. V roku 2023 získalo tzv. modrú kartu len 24 cudzincov, navyše ministerstvo eviduje dokonca znížený záujem odborníkov. Pre porovnanie: v Česku ich bolo viac ako 500, v Poľsku až 7 400. Zložité byrokratické procesy spomaľujú ich prílev a veľká časť nešťastne odchádza skôr, ako sa definitívne usadí.
Dostupná miera nezamestnanosti, upravená o sezónne vplyvy, stále zostáva tesne nad 4,9 %. Počet uchádzačov o prácu však rástol už druhý mesiac po sebe – v priemere o viac než 1 000 osôb mesačne, čo je najvyšší nárast od mája 2021. Zároveň počet voľných pracovných miest presiahol 105 000, no tempo rastu sa spomalilo – čo poukazuje na nevyrovnanú ekonomiku s veľkým dopytom po nekvalifikovanej práci, ale nedostatkom odborníkov.
Dlho netrvajúca nerovnováha
Trh práce sa čoskoro môže rozdeliť: masová pracovná sila pokryje výrobu, ale vyspelé odvetvia – IT, výskum, automatizácia – zostanú bez rúk. Slovensko tak riskuje, že sa stane centrom nízkonákladovej výroby a premešká technologickú transformáciu.
Rekordný prílev pracovníkov znižuje tlak na mzdy a udržuje výrobnú kapacitu. Na druhej strane odliv kvalifikovaných odborníkov ohrozuje inováciu a rast. Slovensko musí zjednodušiť systém modrých kariet, podporiť integráciu expertov a prerovnať dopyt kvalifikovaných a nekvalifikovaných síl. Inak sa ocitne na dne sociálnej mobility – chudobný priemysel vystrieda priemernosť ekonomiky.