Slovensko čelí prudkej búrkovej vlne, ktorá sa presunula zo severného Maďarska. Mimoriadne silný vietor, ktorý dosahuje rýchlosť orkánu, už spôsobil rozsiahle škody v okolí Budapešti. Supercela postupuje ďalej na severovýchod Slovenska a na svojej ceste zanecháva polámané stromy, krúpy a výpadky elektriny.
Búrlivý systém sa sformoval krátko popoludní v oblasti Budapešti, kde vietor o sile orkánu rozmetal trosky po okolí a vážne poškodil tamojšie letisko. To muselo byť do odvolania uzatvorené.
Okrem toho vietor strhol elektrické vedenia, v dôsledku čoho ostali tisíce domácností bez elektrickej energie. Maďarskí meteorológovia už vydali najvyššiu, tretiu výstrahu pred búrkami, predovšetkým pre východné oblasti krajiny.
Supercela sa prehnala hranicami, Slovensko hlási prvé škody
Krátko pred 16:30 h sa nebezpečná supercela presunula zo severu Maďarska na juh stredného Slovenska, píše portál imeteo.sk. V okolí Rimavskej Soboty už obyvatelia nahlásili polámané stromy a ďalšie škody spôsobené prudkým vetrom a intenzívnym krupobitím.
Búrková línia sa teraz presúva smerom na severovýchod, pričom meteorológovia varujú pred ďalšími sprievodnými javmi, ako sú silné nárazy vetra či prívalové dažde.
Veterné nárazy až 100 km/h a rýchle ochladenie
Ako informuje Slovenský hydrometeorologický ústav na sociálnej sieti, búrkový systém postupuje cez Gemer a ďalej na severovýchod cez územie Slovenska. Lokálne sa vyskytujú nárazy vetra s rýchlosťou približne 80 km/h, no v niektorých oblastiach, ako napríklad na Šariši, už vietor dosahuje rýchlosť až nad 100 km/h.
„Vietor môže ešte zosilnieť, ako sa systém dostáva do teplejšieho vzduchu na východnom Slovensku. Pred ním zároveň začali vznikať ďalšie lokálne búrky, niektoré aj supercelárne aj s možnými väčšími krúpami,“ podotýka SHMÚ.
Systém je spojený so studeným frontom, ktorý prináša prudké ochladenie na 15–20 °C. Najvýraznejší teplotný prepad pocítia obyvatelia Zemplína, kde ešte počas dňa teploty vystúpili na 35–37 °C.
Očakávajte ďalšie búrky, hrozia väčšie krúpy
Pred búrkovou líniou sa vytvárajú aj menšie lokálne búrky, vrátane supercelárnych, ktoré môžu priniesť väčšie krúpy a ďalšie extrémne prejavy počasia. Napríklad v okrese Svidník sa už objavili prvé správy o supercelárnej aktivite.
„Cez Šariš aktuálne postupuje búrkový systém sprevádzaný veľmi silným vetrom s nárazmi nad 100 km/h! Postupuje smerom na sever až severovýchod a cez ďalšie okresy prejde veľmi rýchlo, v priebehu niekoľko desiatok najbližších minút,“ dodal SHMÚ v ďalšom príspevku.
Pre okresy Bardejov, Prešov, Sabinov, Stropkov, Svidník a Vranov nad Topľou je momentálne vydaná najvyššia, tretia úroveň výstrahy pred búrkami. Meteorológovia zo SHMÚ na svojej webovej stránke varujú, že v týchto oblastiach je vysoké riziko výskytu mimoriadne silných búrok, ktoré môžu priniesť intenzívne prívalové zrážky v množstve 30 až 50 mm za pol hodiny, extrémne nárazy vetra s rýchlosťou 90 až 125 km/h a výskyt krúp.
Pre ostatné regióny východného Slovenska a niektoré okresy stredného Slovenska sú aktuálne v platnosti výstrahy druhého stupňa. V prevažnej časti stredného a časti západného Slovenska platia výstrahy najnižšieho, prvého stupňa.
V niektorých oblastiach platia tiež hydrologické výstrahy prvého a druhého stupňa.
Búrky postupujú veľmi rýchlo a zasiahnu viaceré okresy v priebehu niekoľkých desiatok minút. Obyvatelia by preto mali byť v maximálnej miere ostražití a sledovať vývoj počasia.