Zatiaľ čo predseda vlády Robert Fico obhajuje dovoz lacného ruského plynu ako nevyhnutnosť pre slovenský priemysel, nie všetky podniky s týmto postojom súhlasia. Viaceré veľké priemyselné subjekty, podporené Asociáciou priemyselných zväzov a dopravy (APZD), žiadajú vládu, aby sa čo najskôr od ruských dodávok odklonila a začala reálne pracovať na diverzifikácii energetických zdrojov. Reagujú tak aj na návrh Európskej komisie ukončiť dovoz ruskej ropy a plynu do krajín EÚ od roku 2028, píše portál O peniazoch.sk.
Podľa APZD slovenské podniky platia najvyššie ceny za plyn spomedzi všetkých krajín Európskej únie – paradoxne v situácii, keď len Slovensko a Maďarsko stále vo veľkej miere odoberajú ruský plyn. Asociácia preto v rámci medzirezortného pripomienkového konania k návrhu slovenského stanoviska apeluje na vládu, aby sa zamerala na budovanie infraštruktúry pre alternatívne dodávky a podporila rozvoj domácich obnoviteľných zdrojov energie.
„Chápeme, že situácia je zložitá, no bez zásadného kroku sa len prehlbuje. Zo strany vlády chýbajú konkrétne opatrenia na zníženie energetickej závislosti,“ uvádza sa v dokumente, ktorý APZD vypracovala na základe podnetov Zväzu automobilového priemyslu SR.
Priemysel navrhuje konkrétne riešenia
Asociácia vo svojich pripomienkach odporúča napríklad:
- Záväzne sa zaviazať k ukončeniu závislosti na ruskom plyne do roku 2026/2027, vrátane jasného harmonogramu a prechodných opatrení.
- Riešiť vysoké ceny energií, ktoré oslabujú konkurencieschopnosť slovenských firiem v porovnaní so západnými štátmi.
- Budovať infraštruktúru pre alternatívne dodávky a podporiť rozvoj obnoviteľných zdrojov, najmä geotermálnej energie na východnom Slovensku.
- Zintenzívniť výstavbu zariadení na energetické využitie odpadu (ZEVO) a efektívnejšie využívať odpadové teplo.
- Rozvinúť LNG infraštruktúru v spolupráci s regionálnymi partnermi.
- Zabezpečiť stabilitu a predvídateľnosť dodávok – čo súčasná orientácia na ruský plyn dlhodobo nezaručuje.
Vláda zatiaľ trvá na svojom postoji
Návrh oficiálneho stanoviska Slovenska, ktorý sa aktuálne nachádza v pripomienkovom procese, sa však podľa APZD výrazne prikláňa k línii premiéra Fica. Ten dlhodobo tvrdí, že bez ruských energií by slovenský priemysel utrpel vážne škody. V dokumente sa spomína aj predpokladaný hospodársky dopad odpojenia sa od ruského plynu – odhadom až pol miliardy eur.
Viaceré subjekty, vrátane niektorých ministerstiev, však kritizujú, že tieto výpočty nie sú dostatočne podložené a chýba im konkrétny analytický základ. Obávajú sa najmä rastu cien energií a zníženej flexibility dodávok v prípade geopolitických otrasov, ktoré môžu ovplyvniť trh s LNG.
Kým APZD volá po modernizácii energetiky a nezávislosti od Ruska, ďalšie podnikateľské združenie – Klub 500 – stojí na opačnej strane. Postoj vlády víta a varuje pred unáhleným krokom. V pripomienke označuje návrh Európskej komisie za politicky motivovaný a ekonomicky nevyvážený zásah, ktorý by mohol podkopať konkurencieschopnosť európskeho priemyslu a ohroziť sociálnu stabilitu.
Eustream bráni ruský plyn aj zo strategických dôvodov
Do diskusie sa zapojila aj spoločnosť eustream, prevádzkovateľ plynovodnej siete na Slovensku. Jej podielovo vlastnia štát (51 %) cez SPP a skupina EPH Daniela Křetínského (49 %). Firma má najväčší ekonomický záujem na pokračovaní tranzitu ruského plynu cez slovenské územie a návrh Komisie zásadne odmieta.
Eustream upozorňuje, že návrh neberie do úvahy aktuálne dáta a dopady. Varuje, že zniženie objemu dodávok povedie k rastu cien a ohrozí energetickú stabilitu regiónu. Zároveň žiada, aby EÚ pripravila kompenzačný mechanizmus za možné finančné straty, ktoré by spoločnosti vznikli z dôvodu existujúcej zmluvy s ruským dodávateľom platnej do roku 2034.
Sporný návrh EK vyvolal kontroverziu aj na európskej úrovni. Slovensko podľa premiéra Fica šesťkrát vetovalo 18. sankčný balík proti Rusku, kým nedostalo písomné garancie od Bruselu. Tie majú podľa neho pokrývať aj otázky cien plynu, nedostatku suroviny a možných arbitráží so spoločnosťou Gazprom.
Premiér následne návrh uvoľnil, no zároveň zdôraznil, že Slovensko bude naďalej hájiť svoje energetické záujmy a požaduje spravodlivý prístup zo strany Európskej únie.