Slovenský výskum prináša PREKVAPIVÉ zistenia. Ktoré záhradné rastliny vám môžu pomôcť regulovať chuť do jedla a podporiť trávenie?

Zdroj: pixabay.com
Reklama

Výskumný projekt Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre priniesol nové poznatky o využití bežne dostupných rastlín v prevencii a liečbe obezity. V spolupráci s Biomedicínskym centrom Slovenskej akadémie vied (SAV) vedci skúmali účinky rôznych druhov bylín, ktoré môžu pomôcť zlepšiť metabolizmus, podporiť trávenie a znížiť chuť do jedla.

Záhradné rastliny ako prírodní spojenci v boji proti obezite

Výskum potvrdil, že v boji proti nadváhe majú významnú úlohu bežne pestované a prírodou dostupné liečivé rastliny. Špeciálne rastliny obsahujúce horké látky sa ukázali ako veľmi efektívne pri podpore trávenia a zrýchlení metabolizmu. Medzi najvýznamnejšie druhy patria pŕhľava dvojdomá, púpava lekárska, žerucha siata, artičoka kardová či čakanka šalátová. Informuje o tom portál Pravda.

„Najvýraznejšie sa spomína pŕhľava dvojdomá (Urtica dioica), ktorá je bohatým zdrojom chlorofylu a detoxikačných látok. Aj keď ju záhradkári často považujú za burinu, môže mať zásadný význam pre podporu metabolizmu a zdravie,“ uvádzajú vedci zo SPU.

Byliny so slizovitými látkami a močopudnými účinkami

Okrem horkých látok sú pre liečbu obezity prospešné aj rastliny obsahujúce slizovité látky, ktoré majú mierny laxatívny účinok, čím pomáhajú očiste organizmu. Sem patria napríklad krušina jelšová, ibiš lekársky, slez maurský či ľan siaty.

Dôležitú úlohu zohrávajú aj rastliny s močopudným efektom, ktoré podporujú vylučovanie nadbytočnej vody z tela, medzi ne patria baza čierna, breza previsnutá a praslička roľná.

Zníženie chuti do jedla: Čo pomáha?

Na obmedzenie apetítu vedci odporúčajú špecifické druhy, napríklad chaluha bublinatá či červené morské riasy. Hoci tieto riasy nie sú bežné v slovenských záhradách, dajú sa zakúpiť ako výživové doplnky, ktoré môžu pomôcť regulovať príjem potravy.

Klinické štúdie potvrdili pozitívne účinky čučoriedok

Súčasťou výskumu boli aj klinické testy realizované v nitrianskej nemocnici sv. Svorada. Štúdie sa zamerali na účinky pravidelnej konzumácie čučoriedkovej šťavy a vlákniny u žien s nadváhou a obezitou.

Po ôsmich týždňoch denného pitia 125 ml stopercentnej čučoriedkovej šťavy alebo užívania 10 gramov čučoriedkovej vlákniny sa síce nezaznamenali výrazné zmeny v hmotnosti, no došlo k výraznému zlepšeniu hladiny cholesterolu, triacylglycerolov a glukózy v krvi.

Genetika a metabolizmus tukov

Ďalšia časť výskumu sa sústredila na genetickú predispozíciu k obezite a vplyv rastlinných fytochemikálií na metabolizmus tukov. Vedci skúmali vybrané gény spojené s obezitou a vyvinuli modely na určenie genetickej náchylnosti na metabolické poruchy.

Čo si dopestovať a ako to využiť?

Najjednoduchšie a zároveň efektívne je začleniť do jedálnička rastliny, ktoré si človek môže sám vypestovať alebo nazbierať v prírode. Podľa výskumu majú najväčší potenciál:

  • Pŕhľava dvojdomá – mladé listy sa dajú sušiť, pripraviť ako čaj alebo pridávať do smoothies. Podporuje metabolizmus a detoxikáciu organizmu.
  • Púpava lekárska – horké látky v listoch a koreňoch zlepšujú trávenie a činnosť pečene.
  • Čučoriedky – plody možno konzumovať čerstvé, vo forme šťavy alebo sušené spolu s vlákninou. Podporujú zdravú hladinu tukov a cukru v krvi.
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti