Na rozhovor prichádza v lesklom SUV s veľkou červenou bundou. Tento človek nie je obyčajný farár, ale príklad toho, že živá viera ponúka únik z chudoby, alkoholu a života na dávkach. „Mnoho našich mladých študuje, majú lepšie vzdelanie a prácu. Funguje to postupne. To, čo nedokáže štát ani EÚ, to zvládne Pán Ježiš,“ vysvetľuje.
Príchod letničiarskeho hnutia do Jarovníc spôsobil náboženské napätie, niektorí katolíci nesúhlasili s ich interpretáciou Svätého písma.
Niekto dokonca načmáral na stenu ich kresťanského centra: „Panna Mária Fatimská, oroduj za nich…“
„Jedna vec, ktorá mi na nich vadí, je, že prekrúcajú evanjelium. Že hovoria, že Panna Mária mala šesť detí, že to bola obyčajná žena. Ako môžu niečo také povedať? Ako mohla byť obyčajná, keď si ju Boh vyvolil? Zjavila sa vo Fatime, v Lurdoch, v Medžugorí. Vo Fatime videlo päťtisíc ľudí zázrak, keď slnko začalo tancovať po oblohe,“ povedal Jaroslav Červeňák, ktorý pomáha farárovi na pohreboch v Jarovniciach.
Ale aj on musí uznať, že evanjelici môžu osloviť obyvateľov osady. „Viete, Rómovia sú veľmi citliví na piesne. Keď počujeme také citlivé piesne o Bohu, dotýka sa to našich sŕdc,“ komentuje hudobnú produkciu miestneho pentekostálneho zboru, ktorého speváci sa objavujú aj na YouTube a majú na konte desaťtisíce prehratí.
Pastor Olah a jeho stádo však tvrdia, že sa na pápežových nasledovníkov v osade nehnevajú. Chápu, že Apoštolská cirkev a jej spôsoby vyznávania viery sú niečo nové a miestnym katolíkom bude chvíľu trvať, kým si na to zvyknú. „Máme s nimi súcit, pretože aj my sme kedysi boli na ich mieste. Veríme, že jedného dňa spoznajú pravdu,“ zhovievavo vyhlásil pán Marek.