Sľúbené americké OBRNENÉ vozidlá pre Slovensko stále NIKDE: Prvé kusy by mali prísť do TOHTO termínu

Zdroj: TASR - Jaroslav Novák, Canva
Reklama

Ešte v roku 2023 Spojené štáty americké prisľúbili Slovensku výnimočný vojenský dar v hodnote 200 miliónov dolárov. Vďaka tejto podpore, určenej ako odmena za pomoc Ukrajine po začiatku ruskej invázie, malo Slovensko získať 160 obrnených vozidiel JLTV od americkej firmy Oshkosh. Pôvodne sa očakávalo, že dorazia začiatkom roka 2025 – no zatiaľ nepricestovalo ani jediné.

Po tom, čo Slovensko poskytlo Ukrajine vojenský materiál zo svojich zásob, americká vláda zahrnula Bratislavu do špeciálneho fondu pomoci pre spojencov. Z neho Slovensku pripadlo 200 miliónov dolárov, ktoré sa mohli minúť výhradne na americké zbrane a vybavenie. Vtedajší minister obrany Martin Sklenár dohodol kontrakt na nákup ľahkých viacúčelových vozidiel JLTV (Joint Light Tactical Vehicle), ktoré používajú aj americké jednotky. Informuje portál Pravda.

Plán zahŕňal 110 vozidiel s diaľkovo ovládanou zbraňovou vežou a ďalších 50 s manuálnym ovládaním. Súčasťou balíka boli aj náhradné diely, technická integrácia a poľný servis. Dodanie prvých kusov sa očakávalo najneskôr začiatkom roka 2025.

Zmeny vo vláde priniesli neistotu

Po parlamentných voľbách sa však projekt ocitol v neistote. Nový minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) naznačil, že by preferoval inú formu využitia amerického grantu. Zvažoval výmenu vozidiel za iné zbrojné systémy, čo vyvolalo otázniky nad celým projektom Oshkosh.

Strana Hlas, vtedy ešte mimo vlády, kritizovala, že Slovensko sa nezameralo na domácu výrobu a odmietlo možnosť využiť tieto prostriedky ako investíciu do slovenského obranného priemyslu. Kritiku vyvolali aj náklady na DPH, ktoré muselo Slovensko uhradiť zo svojho rozpočtu – približne 34 miliónov dolárov. Bývalý minister Jaroslav Naď (Demokrati) oponoval, že tieto peniaze ostanú v štátnej kase a neskončia v zahraničí.

Zdroj: TASR - Jaroslav Novák,
Zdroj: TASR – Jaroslav Novák,

Finalizácia na Slovensku, ale kedy?

Napriek obavám sa projekt úplne nezastavil. Podľa memoranda majú byť vozidlá po príchode z USA finálne upravované a servisované priamo na Slovensku, čo má vytvoriť príležitosť pre domáce firmy. Ich ročný servis má vyjsť na približne 30-tisíc eur na vozidlo. JLTV budú zaradené najmä k prieskumným a výsadkovým jednotkám – konkrétne k 63. prieskumnému práporu v Prešove, 52. výsadkovému práporu a k 25. pešiemu práporu pozemných síl.

Náčelník Generálneho štábu Daniel Zmeko ich označil za kľúčovú výzbroj, ktorú armáda naliehavo potrebuje. Pripomenul, že podobné vozidlá si objednalo aj Holandsko a v bojových podmienkach sa osvedčili už v Afganistane aj Iraku.

Meškanie potvrdzujú viaceré zdroje

Hoci Slovensko malo mať podľa vyjadrení z minulosti prvé Oshkosh vozidlá už dávno vo svojich kasárňach, dodnes sa tak nestalo. Ministerstvo obrany na otázky týkajúce sa aktuálneho stavu projektu neodpovedalo. Podľa zdroja z prostredia obrany by však prvé kusy mohli doraziť v treťom štvrťroku 2025 – teda najneskôr do konca septembra.

Ak sa tento harmonogram podarí dodržať, Slovensko by konečne mohlo naplno začať využívať jeden z najvýznamnejších vojenských transferov posledných rokov.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Spravodajstvo