Vedci tvrdia, že v budúcnosti by sa mohol objaviť nový zázračný liek, ktorý by mohol potenciálne zastaviť proces starnutia ľudského organizmu. Je ešte veľmi skoro, ale liek, ktorý by mohol zvrátiť odumieranie buniek, by mohol priniesť revolúciu v oblasti zdravia. Klinické testy novej rady liekov, nazývaných antinekrotiká, sa majú uskutočniť tento rok po úspešnom nedávnom výskume ich vplyvu na odumierajúce bunky.
Odumieranie buniek je nevyhnutný proces, pri ktorom bunky v našom tele dosiahnu koniec svojej životnosti, prestanú fungovať a odumrú, uvádza portál Lad Bible. Odborníci odhadujú, že zdravé bunky sa môžu rozmnožiť až 60-krát, kým dôjde k odumretiu, pričom naše telo neustále vytvára nové bunky, aby vyrovnalo tento deficit.
Keď trpíme infekciou, zranením alebo chorobou, môže to viesť k masovému úhynu našich buniek, známemu ako nekróza, ktorý môže ovplyvniť rôzne oblasti vášho tela od kostí po kožu a orgány, pretože smrť telesného tkaniva samozrejme nie je dobrá pre vaše zdravie. Autori nedávnej senzačnej štúdie uverejnenej v časopise Oncogene vysvetlili, že hoci prirodzené formy bunkovej smrti sú pre naše telo prospešné, formy neplánovanej bunkovej smrti – známe ako nekróza – nakoniec vedú k biologickému úpadku.

Vápnik je v centre tohto procesu, ako vysvetlila doktorka Carina Kern, hlavná autorka štúdie a generálna riaditeľka biotechnologickej firmy LinkGevity. „Hladiny vápnika vnútri bunky sú zvyčajne 10 000 až 100 000 krát nižšie ako vonku,“ povedala. „Vápnik je kľúčová signálna molekula, čo znamená, že riadi mnoho rôznych procesov vo vnútri bunky. Pri strese túto reguláciu strácate, pričom sa iniciuje viacero dráh vo vnútri bunky zvýšeným a naozaj deštruktívnym spôsobom.“
Táto strata gradientov iónov vápnika spôsobuje prasknutie buniek a uvoľnenie ich obsahu do okolia, čo môže spôsobiť problémy, ako sú chronický zápal, genetická nestabilita a dokonca aj nádory. Odborníci v oblasti zdravia tiež varujú, že to vystavuje ľudí riziku rôznych ochorení, vrátane ochorení obličiek, rakoviny, Parkinsonovej a Alzheimerovej choroby a celého radu ochorení súvisiacich so starnutím.
„Nekróza sa skrývala pred očami,“ povedal Dr. Kern. „Ako konečná fáza smrti buniek bola vo veľkej miere prehliadaná. Ale stále viac dôkazov ukazuje, že je to oveľa viac ako konečný bod. Je to centrálny mechanizmus, prostredníctvom ktorého nielen vzniká, ale aj sa šíri systémová degenerácia. To z nej robí kritický bod konvergencie mnohých chorôb.“

„Ak sa nám podarí zamerať sa na nekrózu, mohli by sme objaviť úplne nové spôsoby liečby ochorení, od zlyhania obličiek až po srdcové choroby, neurodegeneráciu a dokonca aj samotné starnutie,“ uviedla doktorka. Presne preto je tím taký nadšený vyvinúť liek, ktorý dokáže zastaviť nekrózu, a ak sa to podarí, možnosti anti-nekrotík by mohli byť nekonečné.
Mimoriadne tvrdenia vyžadujú mimoriadne dôkazy
„Nekróza zostáva jednou z posledných výziev v medicíne – spoločným menovateľom starnutia, chorôb, vesmírnej biológie a samotného vedeckého pokroku,“ dodal Dr. Kern. Odborníci analyzovali štúdie o vplyve vesmírnych letov na astronautov, ktoré môžu vyvolať predčasné starnutie a zhoršenie funkcie obličiek, ako aj ďalšie výskumy v oblasti regeneratívnej medicíny, biológie rakoviny a ochorení obličiek.
Spoluautor štúdie profesor Damian Bailey z University of South Wales a predseda pracovnej skupiny Európskej vesmírnej agentúry (ESA) pre životné vedy uviedol, že podobné faktory starnutia na Zemi sú často zhoršené kozmickým žiarením a mikrogravitáciou, ktoré dramaticky urýchľujú degeneráciu.

Dr. Kern dodala: „Pri mnohých chorobách súvisiacich s vekom, ktoré postihujú rôzne orgány, ako sú pľúca, obličky, pečeň, mozog a kardiovaskulárny systém, neúprosné kaskády nekrózy podporujú progresiu choroby. To často sprevádza zhoršené hojenie, ktoré vedie k fibróze, zápalu a poškodeniu buniek. Každá kaskáda spúšťa a zosilňuje ďalšiu. Ak by sme mohli zabrániť nekróze, aj keď len dočasne, zastavili by sme tieto deštruktívne cykly pri ich zdroji, čo by umožnilo obnovenie normálnych fyziologických procesov a delenia buniek a potenciálne dokonca aj regenerácie.“
Biotechnologická vedkyňa ďalej vysvetlila, že doteraz sa verilo, že nekróza je príliš zložitý proces na to, aby bolo možné do neho zasahovať. Až doteraz. „Po prvýkrát sa nám podarilo zistiť, že nekrózu je možné blokovať, ale je potrebné blokovať viac ako jeden molekulárny cieľ,“ povedala. „Keď sme to urobili, zaznamenali sme až 90-percentné potlačenie nekrózy.“ Spoluautor štúdie, Dr. Keith Siew z Centra pre zdravie obličiek a močového mechúra UCL, dodal: „Antinekrotiká by mohli byť spôsobom, ako urobiť tieto tkanivá a orgány dostatočne odolnými, aby vydržali toto poškodenie a zastavili odumieranie buniek.“
Odborníci sú však opatrní, pokiaľ ide o úspech novej rady liekov, pretože Dr. Siew povedal, že takéto mimoriadne tvrdenia vyžadujú mimoriadne dôkazy. „Kým nebudú tieto údaje úplne spoľahlivé, mnoho ľudí to bude vnímať skepticky – a oprávnene,“ uzavrel.