Premiér Robert Fico sa v súvislosti s vyšetrovaním atentátu zúčastní len na nevyhnutných úkonoch. Do vyšetrovania sa podľa vlastných slov starať nebude. Nebude žiadať ani náhradu škody. Tvrdí, že útočníkovi odpustil. Proti nenávisti vznikne pracovná skupina, ktorá má riešiť bezpečnosť verejne činných ľudí.
Príbeh o atentáte treba opakovať
„Ak ma bude potrebovať súd vypočuť, pokiaľ bude hlavné pojednávanie, tak to pochopiteľne urobím,“ uviedol po štvrtkovom rokovaní vlády v Handlovej. Atentát považuje Fico za príbeh, ktorý treba verejnosti opakovať. „Jediné, čo mi ostalo po atentáte, sú niekedy zažívacie problémy, ale nepôjdem do detailov, lebo je to bežná vec,“ povedal Fico s tým, že je plný energie. Vo štvrtok uplynul rok od atentátu na premiéra po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej. Premiéra vtedy vážne postrelil útočník Juraj Cintula, ktorému hrozí doživotný trest odňatia slobody. Súdny proces by sa mal začať 8. júla. Fico útočníka označil ho za produkt nenávisti, ktorá bola a je šírená.
Sme kúsok od tragédie
Zopakoval tiež informácie zo štvrtkovej bezpečnostnej rady a správu o náraste nenávistných prejavov v spoločnosti o 239 percent. „Sme len kúsok od ďalšej tragédie,“ varoval. „Bezpečnostné zložky sú presvedčené, že na Slovensku sú splnené všetky podmienky, kvalitatívne i kvantitatívne, aby prišlo k ďalšiemu útoku na verejného činiteľa,“ vyhlásil premiér. Podľa neho majú primárnu zodpovednosť za zvyšujúcu sa polarizáciu v spoločnosti opozícia a médiá.
Obávajú sa zásahu proti vláde
Po štvrtkovom rokovaní vlády v Handlovej má preto do 15. júla vzniknúť medzirezortná pracovná skupina k posilneniu právnej ochrany verejne činných osôb a prijatiu opatrení v oblasti verejného priestoru. Fico spresnil, že úlohou skupiny bude „v extrémne krátkom čase“ navrhnúť postup, ako predísť vyprovokovaniu situácií s tragickými následkami.
„Aby sa nám nestalo, že sa budeme pozerať na mŕtveho alebo ťažko zraneného predstaviteľa vládnej koalície alebo sa nám ľudia pomlátia, samozrejme, s cieľom vyprovokovania policajného zásahu a politického zneužitia tohto zásahu proti vláde,“ uviedol premiér.
Každý si nemôže rozprávať to, čo chce
Mala by sa aj zosúladiť kvalifikácia obsahu verejných prejavov orgánmi činnými v trestnom konaní. „Aby bolo jasné, čo je ešte sloboda prejavu, čo je prípadne priestupok, ale čo je už trestný čin,“ zdôraznil premiér. Efektívnejšie musí byť podľa neho vyhľadávanie a postih autorov prejavov šíriacich nenávisť a agresiu v spoločnosti. „Tu si každý nemôže rozprávať to, čo chce, bez nejakej miery zodpovednosti,“ zdôraznil.
Vláda nebude podľa premiéra Fica čakať len na výstupy pracovnej skupiny. Avizoval prijatie operatívnych opatrení či legislatívnych úprav v skrátenom konaní, či osvetových a preventívnych krokov. „Musíme mať pocit, že sme urobili všetko pre to, aby sme minimalizovali to, v akom stave sa spoločnosť v súčasnosti nachádza,“ uviedol.