Cesta premiéra Fica do Moskvy, problémy s vydávaním e-receptov či kybernetický útok na kataster. Všetky tieto významné udalosti sa na preferenciách voličov prejavili len minimálne, aspoň podľa volebného modulu agentúry Ipsos pre Denník N. Respondentov oslovovala medzi 13. a 17. januárom.
Na základe výsledkov by v parlamentných voľbách zvíťazila strana Progresívne Slovensko s 23 percentami. Druhý Smer-SD by si vybralo 22,2 percent opýtaných a na treťom mieste by skončil Hlas-SD 11,1 percentami.
Do Národnej rady SR by sa okrem nich dostali ešte štyri strany. Republika s 7,7 percentami, za KDH by hlasovalo 7,3 percenta voličov a SaS si vybralo 6,3 opýtaných. Hnutiu Slovensko Igora Matoviča mohlo pomôcť virálne video z vietnamského hotela, keďže sa mu po dlhých mesiacoch podarilo v meraniach Ipsosu presiahnuť hranicu potrebnú na vstup do parlamentu. V januári by ho volilo 5,6 percenta dospelých Slovákov.
Naopak, do národnej rady by sa nedostali Demokrati, Aliancia, Sme rodina ani SNS Andreja Danka.
Opozičné strany majú prevahu
Pri prepočte získaných percent na mandáty by ich mal Smer 40 a Hlas 20. Na zostavenie vlády by im tak nestačilo ani 14 poslancov, ktorých by mala Republika. Nedosiahli by totiž potrebnú nadpolovičnú väčšinu 76 hlasov.
Tú by naopak mali opozičné strany. Progresívne Slovensko by pri prepočte na mandáty malo 42 zákonodarcov, kresťanskí demokrati 13, liberáli z SaS 11 a Matovičovci 10 poslancov.
Najsilnejšie jadro má Smer
Z prieskumu pre Denník N tiež vyplýva, že Smer-SD má naďalej najvernejších voličov, ktorých je až 14,4 percenta. V tomto prípade sa otočilo poradie, keď druhé najsilnejšie jadro má PS.
Ostatné strany majú v tomto meraní už len jednociferné výsledky, čo môže v prípade volieb znamenať ešte veľké pohyby voličov medzi jednotlivými politickými zoskupeniami. Mierne spomedzi nich vytŕča len Hlas, ktorého jadro tesne prevyšuje päť percent. Zvyšné strany majú tých najvernejších voličov len v rozpätí od pol do troch percent.