Najnovšia štúdia NASA a japonskej univerzity Toho prináša chladnú predpoveď budúcnosti našej planéty. Kým život ako taký môže na Zemi prežiť ešte približne miliardu rokov, ľudstvo zrejme neprežije ani zlomok tohto času. Kľúčovým faktorom zániku bude úbytok kyslíka a rastúca horúčava, ktorú spôsobí starnúce Slnko.
Slnko ako tichý kat života
Podľa výskumníkov z NASA a univerzity Toho bude osud Zeme úzko spätý s vývojom nášho Slnka. Ako bude hviezda v priebehu miliárd rokov starnúť, bude sa zväčšovať a postupne zohrievať našu planétu do extrémnych teplôt. Tieto zmeny časom zničia akékoľvek podmienky vhodné na život.
Kyslík mizne, planéta sa dusí
Vedci publikovali v časopise Nature Geoscience alarmujúce zistenia – rozhodujúcu úlohu v procese vymierania zohrá pokles kyslíka v atmosfére. Ako sa bude meniť chemické zloženie ovzdušia, čoraz viac organizmov nebude schopných prežiť. A ľudstvo bude medzi prvými obeťami.
Pomocou výkonných superpočítačov vedci vypočítali, že život na Zemi definitívne zanikne približne v roku 1 000 002 021, píše portál PCWorld. V tom čase budú podmienky na povrchu natoľko extrémne, že nezvládnu prežiť ani takzvané extrémofily – organizmy, ktoré dnes prežívajú v sopkách, ľadovcoch či hlbinách oceánov.
Ľudstvo zasiahne koniec skôr
Pre ľudí však bude situácia fatálna omnoho skôr. Zmeny v atmosfére spôsobené rastúcim žiarením a teplotami budú viesť k prudkému úbytku kyslíka a narušeniu podmienok, ktoré sú nevyhnutné pre ľudský život. Zlé ovzdušie, extrémne horúčavy a klimatický kolaps budú predzvesťou nášho zániku.
Vedci upozorňujú, že nejde o žiadny dramatický či náhly koniec. Skôr naopak – život na Zemi bude zaniknúť pomaly, neodvratne a definitívne. Zmena bude postupná, no nezastaviteľná.
Čas máme, ale nie večnosť. Táto predpoveď je mementom, že planétu musíme chrániť nielen pre nás, ale aj pre tie generácie, ktoré ešte majú šancu žiť.