fbpx

Smrdí to tu. Smog a prach vyháňa ľudí z talianskej metropoly peňazí a módy

Reklama
Druhé najväčšie mesta Talianska sa nachádza pod veľkou vrstvou smogu. Zdroj: X/ Il Fatto Quotidiano

Miláno je talianskym hlavným mestom financií a módy – a v poslednej dobe aj zápachu, vysokého znečistenia a zdravotných rizík. Úroveň jemných prachových častíc a ďalších znečisťujúcich látok v Miláne patrí k najvyšším v Európe.

Nevľúdnu štatistku preukázali nedávne údaje služby Európskej únie pre monitorovanie atmosféry Copernicus a talianskej ekologickej lobby Legambiente. Mnoho obyvateľov preto nosí vonku tvárové masky, aby znížili expozíciu znečistenému ovzdušiu.

Obyvatelia zvažujú presťahovanie

Pietro De Luca žije v Miláne, ale často premýšľa o tom, že by sa s manželkou a tromi deťmi presťahoval do čistejšieho mesta. „Smrdí to tu! Cítim neustály zápach smogu, kašlem, páli ma v krku,“ povedal De Luca, ktorý býva na druhom poschodí bytového domu vo východnej milánskej štvrti Citta Studi.

Roberto Lorenzutti v Miláne predtým žil. Odkedy odišiel, dýcha sa mu oveľa lepšie. Počas covidovej pandémie mal možnosť pracovať na diaľku a presťahoval sa na Sardíniu.

„V Miláne sa musíte snažiť prežiť v tejto bažine päť dní v týždni a na víkend sa dostať von, aby ste sa nadýchali čerstvého vzduchu,“ hovorí Lorenzutti.

Obmedzenie vozidiel v denných hodinách

Miláno leží v husto osídlenej Pádskej nížine, kde žije takmer tretina talianskej populácie, teda približne 17 miliónov ľudí. Samotné mesto má 1,4 milióna obyvateľov. Súdny dvor Európskej únie označil v roku 2020 Pádsku nížinu za jednu z najviac znečistených oblastí v Európe.

Podľa profesorky ekonómie životného prostredia a klimatických zmien na milánskej univerzite Bocconi Valentiny Bosettiovej v údolí spôsobuje problémy poľnohospodárstvo a priemyselná činnosť. Jeho samotná poloha navyše pomáha zadržiavať vzduch, čo tiež nie je priaznivé.

Vlani v Miláne prekročili hodnoty znečisťujúcich látok PM2,5, PM10 a oxidu dusičitého (NO2) smernice stanovenej Svetovou zdravotníckou organizáciou.

Problém sa v oblasti rieši dlhodobo a Giorgio Maione, lombardský regionálny radní pre životné prostredie, však tvrdí, že za posledných 20 rokov sa koncentrácia PM10 znížila o 39 percent a koncentrácia NO2 o 45 percent.

Milánska referentka pre životné prostredie Elena Eva Maria Grandiová však uviedla, že úroveň znečistenia zostáva veľmi vysoká, a požiadala o užšiu spoluprácu medzi mestskými a regionálnymi orgánmi pri vyhodnocovaní mimoriadnych opatrení: „Sme veľmi znepokojení, to je evidentné,“ povedala.

Miláno a okolité mestá regiónu Lombardia napríklad ponovom prijali opatrenia, ktoré v denných hodinách obmedzujú používanie vozidiel, ktorých splodiny ovzdušie znečisťujú najviac.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie