fbpx

SNM23: Návštevníci Múzea Ľudovíta Štúra v Modre môžu navštíviť jeho Pamätnú izbu

Bratislava 5. mája (TASR) – Návštevníci Slovenského národného múzea (SNM) – Múzea Ľudovíta Štúra v Modre môžu navštíviť jeho Pamätnú izbu. Ide o autentické miesto, kde po osudnom zranení strávil posledné tri týždne života a napokon zomrel. Otvorená bola pri príležitosti 100. výročia jeho úmrtia. Pre TASR to priblížila riaditeľka múzea Viera Jančovičová.

Reklama

„Expozícia je venovaná osobnosti Ľudovíta Štúra, jeho životu a trvalému prínosu pre slovenskú spoločnosť,“ doplnila Jančovičová s tým, že návštevníkovi približuje dobu a prostredie, v ktorom sa Štúr v polovici 19. storočia pohyboval. V ponuke sú podľa nej viaceré interaktívne technológie a špeciálne programy najmä pre školské skupiny, ktoré tvoria podstatnú časť návštevnosti múzea.

Múzeum sa podľa jej slov venuje aj dejinám Modry a priľahlého regiónu s dôrazom na keramické tradície. „Tieto prezentuje v dvoch objektoch, Múzeu slovenskej keramickej plastiky a Galérii Ignáca Bizmayera,“ podotkla riaditeľka. Nachádzajú sa v blízkosti hradieb mestského opevnenia zo 17. storočia.

„Návštevníci tam môžu vidieť stálu expozíciu Z dejín modranskej keramiky. Zachytáva tradičné mestské remeslo od obdobia prvých písomných prameňov, poukazuje na keramické tradície, život v hrnčiarskom cechu a výrobky, ktoré v dielňach vyrábali hrnčiari a džbankári,“ ozrejmila. V priestoroch galérie podľa jej slov v marci tohto roku otvorili novú dlhodobú expozíciu s názvom Figuralisti – Od džbánu k figurálnej tvorbe.

Minuloročná návštevnosť podľa jej slov dosiahla 90 percent z roku 2019. „Veríme že aj vďaka novej expozícii v galérii a rozšírenej ponuke interaktívnych podujatí bude návštevníkov múzea v tomto roku pribúdať,“ doplnila. Pripravujú napríklad viacero výstav v dvoch výstavných priestoroch, ale aj tradičné podujatie Slávnosť hliny – keramická Modra.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie