Sociálna poisťovňa sa ocitla v situácii, ktorá vyvoláva obavy medzi odborníkmi na verejné financie. V roku 2025 bude musieť na vyplatenie 13. dôchodkov vynaložiť takmer miliardu eur, čo ešte viac prehĺbi deficit dôchodkového systému. Minister práce Erik Tomáš uisťuje verejnosť, že financovanie je zabezpečené, avšak experti upozorňujú na dlhodobé riziká.
Zvýšenie dávok: Kto si prilepší?
V roku 2025 dostanú starobní a predčasní starobní dôchodcovia trinásty dôchodok vo výške 667,30 eura. Ide o nárast o 61 eur oproti predchádzajúcemu roku. Napriek tomu nie všetci dôchodcovia pocítia zlepšenie svojej finančnej situácie, keďže systém je nastavený na pevné sumy bez ohľadu na individuálne potreby seniorov.
Sociálna poisťovňa a jej deficit
Ako uvádza pravda.sk, financovanie trinásteho dôchodku je zmesou existujúcich zdrojov a dlhu. Z rozpočtu bolo na tento účel vyčlenených 300 miliónov eur, ďalších 300 miliónov sa vracia cez DPH a 100 miliónov majú vrátiť seniori. Stále však chýba približne 300 miliónov eur, ktoré poisťovňa bude musieť získať iným spôsobom.
Predsedníčka Konfederácie odborových zväzov Monika Uhlerová upozorňuje, že tento model je dlhodobo neudržateľný. „Trinásty dôchodok síce zvyšuje solidaritu v systéme, ale zároveň prehlbuje deficit,“ uvádza pre pravda.sk.
Odborníci kritizujú nedostatok reforiem
Bývalý minister práce Jozef Mihál poukazuje na to, že Sociálna poisťovňa každoročne vypláca o tri miliardy eur viac, ako dokáže získať na odvodoch. Tento deficit musí štát dorovnať dotáciami. „Nemáme na to peniaze,“ varuje Mihál a zdôrazňuje, že tieto financie by mohli byť využité efektívnejšie, napríklad na podporu najviac ohrozených seniorov.
Podobný názor zastáva aj Martin Šuster z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorý tvrdí, že dôchodkový systém na Slovensku je už teraz jeden z najštedrejších v Európe. Pripomína, že priemerný dôchodok na Slovensku je v pomere k priemernej mzde vyšší ako v mnohých iných členských krajinách OECD.
Potrebujeme zmeny, ale aké?
Experti sa zhodujú, že bez reformy sa dôchodkový systém z dlhodobého hľadiska dostane do vážnych problémov. Potenciálne riešenia zahŕňajú zvyšovanie veku odchodu do dôchodku, vyššie odvody alebo presné cielenie pomoci na tých najzraniteľnejších.
Faktom zostáva, že Sociálna poisťovňa momentálne hospodári s veľkým deficitom a dlhodobá udržateľnosť dôchodkového systému je vážne ohrozená. Otázkou zostáva, kedy príde nevyhnutná zmena a aké opatrenia budú prijaté, aby sa zabránilo finančnému kolapsu.