Najbenevolentnejší návrh ráta s krátením od priemerného dôchodku až po hranicu 2 400 eur, nad ktorú by sa dávka znížila tiež na 50 eur.
Odborníci varujú pred udržateľnosťou systému
Viacerí ekonómovia a analytici poukazujú na to, že trinásty dôchodok výrazne zaťažuje štátny rozpočet. Napriek nízkym dôchodkom je celková výška výdavkov na penzie veľmi vysoká. „To je obrovská, násobne vyššia suma, ak ju porovnáme s daňovými príjmami napríklad celej dane z cukru alebo chystaného zvyšovania progresivity daní z príjmov fyzických osôb,“ uviedol Radovan Ďurana z INESS pre Trend.
Odborári volajú po systémovom riešení
Monika Uhlerová zo slovenských odborov považuje trináste dôchodky za dočasné riešenie. „Trináste dôchodky síce zvyšujú príjem seniorov a nemôžem povedať, že by nemali mať vyššie dôchodky. Ale je to opäť jednoduché celoplošné riešenie, ktoré nie je dlhodobo udržateľné,“ povedala pre Aktuality. Podľa nej je nevyhnutné reformovať celý dôchodkový systém tak, aby zaručoval dôstojný život bez potreby mimoriadnych dávok.
Z plošného príspevku späť k adresnej pomoci?
Trinásty dôchodok, ktorý zaviedla vláda Igora Matoviča v roku 2020 ako plošnú dávku nahrádzajúcu vianočný príspevok, má podľa aktuálnej legislatívy výšku priemerného dôchodku za predchádzajúci rok. Od roku 2024 je oficiálnou dôchodkovou dávkou vyplácanou Sociálnou poisťovňou, pričom jeho minimálna suma je garantovaná na 300 eur. V decembri 2024 predstavoval 606,30 eur, v roku 2025 by mal byť 667,30 eur.
Navrhované zmeny by znamenali návrat k adresnejšej pomoci, no zatiaľ nie je isté, či a v akej forme sa tieto návrhy dostanú do legislatívy.