Hrôzostrašný prípad v bratislavskom lese šokoval Slovensko. Exkriminalista Snopko varuje pred organizovanou skupinou útočníkov a opisuje tri možné scenáre, ako sa útok mohol odohrať.
Ako sme už informovali, v nedeľu (6. júla) večer otriasla Slovenskom správa o brutálnom útoku na 21-ročnú ženu v bratislavskej Petržalke. Podľa informácií TV Markíza mala byť mladá žena drogami omámená, následne znásilnená trojicou mužov a okradnutá o osobné veci v hodnote niekoľkých stoviek eur.
Šokujúce je, že udalosť prišla oznámiť na políciu až po dvoch dňoch. Najskôr sa obrátila na policajtov v Trnavskom kraji, odkiaľ bol prípad postúpený bratislavskej polícii, keďže k útoku malo dôjsť na jej území. Vyšetrovatelia prisľúbili bližšie informácie v pondelok, no doteraz ich nezverejnili.
„V uvedenom prípade začal dňa 4. júla vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva PZ v Bratislave V trestné stíhanie vo veci zločinu znásilnenia,“ potvrdila hovorkyňa bratislavskej polície Silvia Šimková. Vzhľadom na citlivosť prípadu polícia momentálne ďalšie podrobnosti neposkytla.
Môže ísť o nebezpečnú organizovanú skupinu
Bývalý kriminalista Matej Snopko upozorňuje, že ak sa potvrdia slová obete, Slovensko môže čeliť mimoriadne nebezpečnej skupine páchateľov, píše denník Nový Čas.
„Nie je to jeden zvrhlík, ale skupina sexuálnych agresorov, čo sa občas v kriminalistike stáva. Ak je to skupina, tak sa pripravovali na to tým, že si zadovážili drogy,“ zdôraznil Snopko.
Podľa neho je však potrebné preveriť všetky možnosti, vrátane tej, že žena mohla byť pod vplyvom drog alebo mohla trpieť psychickou poruchou a celú udalosť si vymyslieť.
„Je to však veľmi premyslená záležitosť. Partia násilníkov si takéto útoky naplánuje do detailov aj vzhľadom na použitie chémie, ako aj nejakých technických prostriedkov,“ vysvetlil Snopko. „Môže sa stať, že v istých prípadoch žena simuluje znásilnenie, aby zakryla neveru alebo aby sa pomstila partnerovi či ho manipulovala,“ priblížil.
Za kľúčové považuje objasniť, prečo mladá žena útok nahlásila až s odstupom dvoch dní a na inom mieste. „Celé rozlúsknutie toho spočíva na detailnej práci kriminalistov, jednak aj na vysvetlení toho, prečo to ohlásila inde a prečo až po 2 dňoch. Nehovorím, že to nie je možné, ale prečo to tak urobila?“ dodal. Snopko zároveň pripomenul, že biologické stopy je možné nájsť aj po viacerých dňoch. Ak by sa skupina páchateľov potvrdila, existuje riziko, že útok zopakujú.
Tri možné scenáre útoku
Podľa odborníkov existujú tri hlavné verzie, ako mohol útok prebehnúť:
- Žena sa stala obeťou organizovanej skupiny sexuálnych útočníkov, ktorí ju vopred omámili.
- Obeť mohla byť pod vplyvom drog, prípadne trpieť psychickou poruchou a celý príbeh si vymyslieť.
- Mohlo ísť o pokus pomstiť sa alebo manipulovať partnerom.
Trauma ničí pocit bezpečia
Sexuologička Vanda Lukáčová pripomína, že traumatické zážitky, najmä sexuálne násilie, zásadným spôsobom narúšajú pocit bezpečia a kontroly nad vlastným životom. Často sa objavujú pocity hanby či viny a obavy, že okolie alebo vyšetrovacie orgány obeti nebudú veriť.
„Rozhodnutie nahlásiť takýto čin je pre dospelú osobu vždy individuálne. Ak sa však rozhodne zveriť polícii, potrebuje citlivý prístup, rešpekt a podporu blízkych počas celého náročného procesu vyšetrovania,“ zdôrazňuje odborníčka.