ŠOK V POPRADSKEJ NEMOCNICI: Nakazilo sa až 9 zdravotníkov, zavádzajú tvrdé opatrenia

Popradskú nemocnici trápi žltačka typu A. Zdroj: TASR/Milan Kapusta, Freepik
Popradskú nemocnici trápi žltačka typu A. Zdroj: TASR/Milan Kapusta, Freepik
Reklama

Popradská nemocnica momentálne čelí vážnemu problému so žltačkou typu A. Hlásených je už trinásť prípadov, pričom až deväť z nich sú priamo zdravotníci. Medzi nakazenými sa nachádzajú traja lekári a tri zdravotné sestry, čo zvyšuje obavy z možného šírenia nákazy medzi pacientmi aj personálom.

Mesto Poprad spolu s vedením nemocnice okamžite zareagovali na vzniknutú situáciu a prijali prísne opatrenia, ktoré majú zabrániť ďalšiemu šíreniu infekcie. Pacienti s potvrdenou diagnózou hepatitídy A sú rozdelení medzi niekoľko zdravotníckych zariadení – okrem Popradu ich liečia aj v Prešove a Košiciach.

SR Poprad nemocnica zdravotníctvo POX Nemocnica v Poprade. Zdroj: TASR/ Milan Kapusta

Regionálny hygienik Roman Rams potvrdil, že žiadna z nakazených osôb nebola proti tomuto ochoreniu očkovaná. Informuje denník Korzár. Podľa odborníkov ide o veľmi neobvyklý jav, pretože podobný výskyt viacerých prípadov naraz u zdravotníkov jednej nemocnice je zriedkavý.

Martin Novotný z Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach uviedol, že za celé roky praxe sa stretol skôr s ojedinelými prípadmi, nie však s takto rozsiahlym výskytom medzi personálom.

„Pravidelne sa niekde vyskytne nejaký jeden zdravotník so žltačkou. Ale takto viacero naraz, to je veľmi zriedkavé,“ povedal Novotný.

Na zastavenie nákazy vydal Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Poprade dňa 21. júla vyhlášku, ktorá nariaďuje všetkým zamestnancom popradskej nemocnice očkovanie najneskôr do štrnástich dní od kontaktu s chorým. V nemocnici sa zároveň sprísnili hygienické a protiepidemické opatrenia. Prebieha dôkladné epidemiologické vyšetrovanie, testovanie a sledovanie všetkých úzkych kontaktov infikovaných. Zaviedla sa prísna dezinfekcia a dočasne sa zmenil systém stravovania – nemocničná jedáleň bola zatvorená a jedlo sa vydáva len cez okienko. Okrem toho prebieha intenzívna spolupráca s lekármi a verejnosť je pravidelne informovaná o dôležitých preventívnych opatreniach.

Žltačka typu A, známa aj ako vírusová hepatitída A, patrí medzi vysoko nákazlivé ochorenia pečene.

Nedostatočná hygiena

Často sa spája s prostrediami, kde chýba základná hygiena a prístup k čistej tečúcej vode. Preto sa jej výskyt zvyčajne sústreďuje v takzvaných ohniskách, ktoré vznikajú v nehygienických lokalitách, napríklad v chudobných oblastiach alebo marginalizovaných komunitách.

Rómska osada. Zdroj: TASR/Adriána Hudecová

Keďže sa toto ochorenie prenáša najmä špinavými rukami, kontaminovanou potravou či vodou, ľudovo sa mu hovorí aj „choroba špinavých rúk“.

Na Slovensku sú povinné iba niektoré očkovania, ktoré sa aplikujú v detskom veku. Hepatitída typu A medzi ne však nepatrí. Kým v minulosti, konkrétne do roku 1997, museli byť všetci zdravotníci povinne očkovaní proti hepatitíde typu B, pri hepatitíde A je situácia odlišná. Toto očkovanie nie je povinné pre nikoho, dokonca ani pre zdravotnícky personál, ktorému sa len odporúča ako prevencia, keďže sú vystavení vyššiemu riziku kontaktu s infekčnými pacientmi.

Výnimkou sú deti z marginalizovaných komunít, ktoré môžu byť v piatich rokoch veku zaočkované proti hepatitíde typu A na náklady štátu. Tento krok má pomôcť predísť šíreniu nákazy v prostrediach, kde je hygienický štandard nižší a riziko prenosu ochorenia výrazne vyššie.

Z odborného hľadiska sa preto upozorňuje, že aj keď očkovanie nie je povinné, pre určité skupiny obyvateľstva – vrátane zdravotníkov či ľudí žijúcich v kolektívoch – predstavuje významnú formu ochrany.

Raz za život

Očkovanie proti hepatitíde typu A sa vykonáva len raz za život a pozostáva z dvoch dávok, ktoré sa aplikujú v približne polročnom odstupe. Tento spôsob zabezpečuje dlhodobú, prakticky celoživotnú ochranu pred ochorením.

Očkovanie. Zdroj: TASR/František Iván

Cena jednej dávky sa pohybuje do 30 eur a bežný pacient si ju hradí z vlastných prostriedkov, keďže očkovanie nie je zahrnuté medzi povinné a štátom plne hradené vakcíny.

Inak je to v prípade zdravotníkov, ktorí sú v rámci výkonu svojej profesie vystavení vyššiemu riziku kontaktu s infekciou. Pre nich náklady na očkovanie spravidla preberá zamestnávateľ, keďže ide o preventívne opatrenie, ktoré chráni nielen samotných pracovníkov, ale aj pacientov v nemocniciach a zdravotníckych zariadeniach.

Typickými príznakmi sú únava, zvýšená teplota, bolesti brucha a žltkasté sfarbenie kože a očí. Na Slovensku očkovanie proti tomuto ochoreniu nie je povinné, avšak odporúča sa najmä rizikovým skupinám, ako sú zdravotníci, cestovatelia či ľudia žijúci vo väčších kolektívoch.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova