Astronauti Suni Williams a Butch Wilmore prežívajú náročnú adaptáciu po viac ako deviatich neplánovaných mesiacoch vo vesmíre. Takmer rok bez gravitácie a priameho slnečného svetla zanechal na ich telách viditeľné stopy. Odborníci však upozorňujú, že ide o očakávaný dôsledok dlhodobého pobytu vo vesmíre a ani po návrate na Zem ešte nemajú vyhraté.
Dlhodobý pobyt v beztiažovom stave si vybral svoju daň
Hoci sa astronauti Suni Williams a Butch Wilmore určite tešia na návrat domov k svojim rodinám, ich telá ešte potrebujú čas na opätovnú adaptáciu na zemskú atmosféru a gravitáciu. Ich neplánovaný 9-mesačný pobyt vo vesmíre im dal zabrať. A hoci sa obaja po pristátí na Zemi usmievali, už na prvý pohľad bolo jasné, že ich cesta zmenila.
Podľa agentúry NASA sa to však dalo očakávať. Dlhodobé účinky vesmíru môžu spôsobiť, že astronauti po návrate na Zem vyzerajú o niekoľko rokov starší.
Náročný návrat domov
Pobyt vo vesmíre bez gravitácie má vplyv na celé telo. Môže ovplyvniť tepny, srdce, svaly, kosti a imunitný systém.
Denník Today s odvolaním sa na odborníkov z NASA uvádza, že vo vesmíre dochádza k poklesu hustoty kostí približne o jedno percento každý mesiac. Tento úbytok je najvýraznejší v oblastiach, ako sú nohy, boky a chrbtica, ktoré sú na Zemi neustále zaťažované, no v beztiažovom stave ich využitie klesá. Podobný efekt sa prejavuje aj na svaloch, ktoré bez pôsobenia gravitácie rýchlejšie slabnú.
„Sledujeme svalovú hmotu a minerálnu hustotu kostí pred letom a po ňom, pretože beztiažový stav je prostredie, v ktorom sa “používa alebo stráca“. Ak počas letu pravidelne necvičíte, vaše telo nebude vynakladať energiu na udržanie svalov a kostí,“ vysvetlila podľa NPR letová chirurgička NASA Natacha Choughová.
Zdravotné komplikácie po návrate
Okrem toho sa mnohí astronauti po návrate sťažujú na bolesti nôh, vyrážky, svrbenie a suchú pokožku. Časté sú aj problémy s očami. Podľa NASA sa totiž vo vesmíre bez gravitácie „tekutiny v tele pohybujú smerom nahor k hlave, čo môže vytvárať tlak na oči a spôsobovať problémy so zrakom“.
Zmeny zraku môžu byť trvalé. Môžu sa vyskytnúť aj problémy so srdcom. Takže ani po hladkom pristátí na Zemi nie sú astronauti z najhoršieho vonku. Účinky gravitácie sa stále môžu vážne podpísať na ich zdraví.
Ako sme už informovali, astronauti Suni Williams a Butch Wilmore sa v stredu (19. marca) večer vrátili na Zem po deviatich mesiacoch strávených na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice. Pôvodne mali byť na obežnej dráhe len osem dní. Problémy s pohonným systémom však viedli k sérii technických problémov, ktoré oddialili ich návrat.
Po vyzdvihnutí z modulu ich vrtuľníkom previezli do Houstonu, kde sa stretli so svojimi rodinami. Naďalej sú v starostlivosti lekárov a čaká ich náročný rehabilitačný program.