Šokujúce predsudky voči obéznym: PREČO sa títo ľudia stretávajú s nepochopením a ČO sa skrýva za ich bojom?

Ilustračný obrázok. Zdroj: Pixabay.com/Bru-nO, stevepb
Reklama

Už si so svojím stavom nedokázala nijako pohnúť, aj keď si týmto trápením prechádza celoživotne. „Človek s nadváhou je plnohodnotným človekom, ktorý môže mať veľa životnej energie, žije umiernený a láskavý život, nikdy to nebola len otázka, či by niekto chcel bývať v tele s obezitou. To sa musí zmeniť!

Negatívne komentáre od rodiny či okolia môžu byť obzvlášť zraňujúce. Je dôležité si uvedomiť, že takéto poznámky často pramenia skôr z neinformovanosti ako zo zlej vôle. Vyhľadanie podpory u odborníka, ako je lekár a terapeut, je preto v týchto prípadoch kľúčové. Môže pomôcť nielen s praktickými krokmi, ale aj s posilnením psychickej odolnosti. Pomáha naučiť sa asertívne reagovať na nevhodné poznámky a zamerať sa na malé, dosiahnuteľné ciele,“ radí obezitologička.

Psychoterapeutka ľuďom s podobnými skúsenosťami radí, aby sa rádoby múdre rady či obzvlášť strašné poznámky pokúsili nebrať si osobne. „Uvedomme si, že je to problém daného človeka, ktorý má potrebu súdiť, hodnotiť a tým druhého zraňovať. Človek, ktorý má zdravé sebavedomie a pestuje svoju sebahodnotu, nemá potrebu druhých hodnotiť, stigmatizovať, nedáva nevyžiadané rady,“ pripomenula.

 

Pomáha obklopiť sa skutočne milujúcimi a citlivými ľuďmi, hoci nemusí patriť k našim najbližším. „Pokúste sa zostať verní svojim hodnotám, pracovať na svojej sebadôvere a sebaistote, udržiavať k sebe láskavý vzťah, pestovať také vzťahy s druhými, kde sa cítite byť prijímaní takí, akí ste, nastavovať si hranice voči druhým necitlivým a urážajúcim ľuďom. Buďte si vedomí hodnoty svojej jedinečnej existencie.

Každého totiž podobné onálepkovanie nakopnúť nedokáže a skôr než pozitívna motivácia vedúca k zmene životného štýlu zarobí tým citlivejším na slušnú traumu alebo ich minimálne zmrazí v odovzdanej rezignácii a nechuti so svojím telom i životom čokoľvek ďalšie robiť.

Takýto prístup môže človeka hlboko zraniť, môže spôsobiť druhému ťažké psychické stavy, úzkosti, depresie, samovražedné myšlienky, stratu zmyslu života. Pokiaľ sa ktokoľvek vďaka stigmatizácii dostane už do stavu sociálnej izolácie, žije vyhýbavým spôsobom života, zažíva úzkosti, depresie, ktoré mu bránia žiť každodennosť tak, ako ju poznal vo svojom živote predtým, v takej fáze je nevyhnutné vyhľadať pomoc a podporu odborníka,“ upozornila psychoterapeutka.

Terapeut pomôže vrátiť danému človeku jeho slobodu, sebahodnotu, sebaprijatie, sebadôveru, pomôže mu nazerať možnosti a motivácie k zmenám, podporí vedomé nastavovanie hraníc voči stigmatizujúcemu prostrediu a posilní jeho vlastné zdroje a hodnoty, o ktoré sa môže v živote oprieť.

 

Chcel som ťa, nechcem ťa

A sme zase na začiatku, kto vlastne určuje, ako by mali naše telá vyzerať, aby spĺňali predpoklady dokonalosti a krásy. Ako si také poznámky hovoriť napríklad s partnerom, ktorému sme sa kedysi páčili, ale po rokoch má s našim telom problém?

V partnerskom vzťahu sa stretávajú dvaja dospelí ľudia. Váš partner nie je váš rodič a vy už nie ste dieťaťom, aby vám niekto udeľoval nevyžiadané rady alebo vás kontroloval. Ak pre svojho partnera prestávate byť atraktívny a nedošlo k výraznejšej zmene vášho zovňajšku, predtým vás takto prijímal a zrazu je v tom problém, ako vyzeráte, možno je potrebné zmeniť partnera,“ myslí si Pavlína Rasochová.

Partnerka či partner, ktorí si vždy nájdu niečo, aby vás ponížili, zosmiešnili, zranili, spochybnili alebo kontrolovali, nie sú podporujúcimi blízkymi. Navyše v takom vzťahu chýba rešpekt, zdravá komunikácia a úcta a nakoniec v ňom nemožno udržať ani intímnu blízkosť a sexuálnu príťažlivosť.

 

Ale ak sa fyzicky zmeníme tým, že sa o seba prestaneme starať, a nie je to vekom, prirodzeným starnutím ani ochorením fyzickým či prežívaním ťažkých životných situácií, potom má partner právo vyjadriť nespokojnosť s tým, že sme predtým vyzerali inak a starali sa o seba. Tiež je však dôležitá komunikácia. Vyjadriť svoju nespokojnosť treba tak, aby som druhého neurazil. Skúste ponúknuť podporu v rámci zdravšieho stravovania, aktívne stráveného spoločného času športom, spoločne nastaviť zdravší životný štýl, zaujímať sa o partnera, jeho potreby a zmeny v jeho živote, ktoré ho viedli k upozadeniu jeho starostlivosti o seba,“ radí odborníčka.

Tlak na femme fatale

Nie je náhodou, že naše dva príbehy zdieľajú ženy: muži s obezitou podobnými predsudkami tiež prechádzajú, ale na ženy je v tomto ohľade vyvíjaný oveľa väčší tlak. Médiá, sociálne siete a lifestylové časopisy v tom príliš nepomáhajú.

Dôraz na fyzickú krásu a spĺňanie určitých parametrov dokonalosti je vyvíjaný skôr na ženy, ktoré podliehajú diktátu sociálnych sietí a aj samy tak na seba vytvárajú ohromný tlak, ako by mali vyzerať, aby v tejto dobe uspeli,“ pritakáva psychoterapeutka.

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie