V Londýne sa pod základmi budovy určenej na demoláciu podarilo objaviť pozostatky najstaršej známej rímskej baziliky. Archeológovia z Múzea archeológie v Londýne (MOLA) tento objav označili za mimoriadne významný, pričom nález obsahuje masívne základy a steny vybudované z pazúrika, hrubozrnného pieskovca a rímskych dlaždíc.
Niektoré časti sú údajne dlhé viac ako desať metrov, široké jeden meter a dosahujú hĺbku až štyri metre. Píše o tom agentúra TASR.
Historický význam objavu
Podľa odborníkov pochádzajú tieto základy z časti baziliky nazývanej tribunál, kde sa v období rímskej nadvlády rozhodovalo o politických a vládnych otázkach Londýna. Archeológovia predpokladajú, že bazilika bola postavená na prelome 70. a 80. rokov nášho letopočtu, čo ju radí medzi najstaršie stavby svojho druhu v Británii.
Nečakaný rozsah zachovania
Hoci sa už predtým vedelo o možnej existencii tejto baziliky, rozsah jej zachovania prekvapil aj samotných odborníkov. „To, čo sme objavili, bolo výnimočné,“ uviedlo múzeum. Sophie Jacksonová, rozvojová riaditeľka MOLA, označila tento nález za jeden z najvýznamnejších v posledných rokoch: „Úroveň zachovania baziliky ďaleko presahuje naše očakávania.“
Plány na začlenenie do lokality
Developeri, ktorí pôvodne plánovali prestavbu budovy nad náleziskom, teraz zvažujú začlenenie baziliky do projektu. Ak získajú potrebné povolenia, uskutočnia sa rozsiahle výkopové práce s cieľom zachovať túto historickú pamiatku.