Profesor Andrew Fire zo Stanfordskej univerzity, držiteľ Nobelovej ceny z roku 2006, spolu so svojím tímom pred rokom objavil neobyčajné časti RNA, podobné vírusom, v ľudských ústach a črevách.
Tieto štruktúry, nazývané obelisky, sú zatiaľ záhadou – ich funkcia nie je známa, no vedci už teraz vedia, že ich výskyt je oveľa bežnejší, ako sa predpokladalo. Píše o tom koktejl.azet.sk.
Obelisky, ktoré sa podobajú viroidom (nahým vírusovým objektom), sa nachádzajú u polovice svetovej populácie v ústach a približne u 7 % ľudí v črevách. Vedci zistili, že tieto štruktúry môžu existovať v ľudskom tele približne rok, no stále nevedia, ako sa šíria. Hoci sú obelisky technicky neživé organizmy, ich existencia je závislá od hostiteľa, podobne ako u vírusov.
Jedným z príkladov je baktéria Streptococcus sanguinis, ktorá je bežnou súčasťou zubného povlaku a hostí špecifický typ obelisku. Všetky doteraz objavené obelisky kódujú proteín obulín, ktorý je svojou štruktúrou úplne odlišný od známych proteínov. Vedci zatiaľ nevedia určiť, akú úlohu obulín zohráva, ani to, či sú obelisky pre človeka prospešné alebo škodlivé.
Niektorí odborníci sa dokonca domnievajú, že viroidy a obelisky by mohli byť jednou z najstarších foriem života na Zemi. Nová štúdia publikovaná v časopise Cell však potvrdzuje, že obelisky nie sú vzácne a ich výskyt je rozšírený naprieč svetovou populáciou.