Zatiaľ čo európske štáty očakávali, že Washington zaujme jednoznačne kritický postoj voči Moskve, prezident USA Donald Trump prekvapil opačným prístupom – namiesto kritiky Kremľa pochválil ruského prezidenta Vladimira Putina a vyjadril sa v prospech rozvoja obchodných vzťahov. Táto rétorika znepokojila nielen ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ale aj viacerých popredných predstaviteľov Európskej únie.
Telefonický rozhovor medzi Trumpom a Putinom, ktorý sa odohral v pondelok, mal podľa európskych spojencov vyslať jasný signál nesúhlasu s pokračujúcou ruskou inváziou na Ukrajinu. Namiesto toho americký prezident po približne dvoch hodinách komunikácie vyhlásil, že rozhovor považuje za veľmi pozitívny a že Rusko má potenciál stať sa významným obchodným partnerom USA.
Podľa zdrojov nemeckého portálu n-tv a denníka Financial Times táto mierna rétorika sklamala nielen Kyjev, ale aj viaceré hlavné mestá v Európe. Spojenci očakávali, že Trump využije príležitosť a vystúpi voči Kremľu rozhodnejšie.
EÚ zvyšuje sankcie
Na Trumpov postoj zareagoval nemecký kancelár Friedrich Merz, ktorý sa po telefonáte vyjadril, že európske štáty budú ďalej stupňovať sankcie voči Rusku. Na sociálnych sieťach uviedol, že sa na tomto prístupe zhodli s americkým prezidentom, hoci Trumpove verejné vyjadrenia tomu nenasvedčovali.
Podobne sa vyjadrila aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Hoci telefonát s Putinom označila za „konštruktívny“ a poďakovala Trumpovi za úsilie o ukončenie konfliktu, zároveň zdôraznila, že Európska únia zostáva pevne na strane Ukrajiny a bude ju podporovať v snahe dosiahnuť trvalý mier.
Prezident Zelenskyj v reakcii na telefonát uviedol, že pokiaľ Rusko neprejaví ochotu zastaviť agresiu, je nevyhnutné sankčný tlak ešte zintenzívniť. Podľa neho len rozhodné kroky môžu priniesť skutočné výsledky a viesť k ukončeniu vojny.
Washington a Moskva hovoria o konštruktívnosti, Kyjev zostáva v neistote
Zatiaľ čo EÚ vníma súčasnú rétoriku Moskvy ako pokus oddialiť dôslednejšie opatrenia, americký prezident i ruský líder telefonát hodnotia pozitívne. Ruský Kremeľ rozhovor označil za „konštruktívny“ a „užitočný“, pričom Trump vyzdvihol potenciál rozvoja obchodných väzieb medzi oboma krajinami.
Trump sa tiež vyjadril, že konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou by sa mohol riešiť prostredníctvom okamžitých mierových rokovaní. Jeho výzva však kontrastuje s doterajšími skúsenosťami – zatiaľ čo Kyjev opakovane prejavuje ochotu rokovať, Moskva takéto iniciatívy buď ignoruje, alebo aktívne sabotuje.
Zelenskyj pripomenul, že Ukrajina je otvorená dialógu v akomkoľvek formáte, ktorý by mohol priniesť výsledky – či už pod záštitou Turecka, Vatikánu, alebo iných sprostredkovateľov. Podľa neho Ukrajina neodmieta rokovania, no chýba jej na druhej strane ochota konať úprimne a vecne.