Slováci si už roky obľúbili nakupovanie na poľských trhoch, kde hľadajú lacnejšie ovocie a zeleninu. Najnovšie laboratórne testy však odhalili nepríjemnú pravdu. Obľúbené čerešne z trhu obsahujú nebezpečné chemikálie, ktoré môžu vážne ohroziť zdravie.
Ceny ovocia a zeleniny na poľských trhoch lákajú čoraz viac Slovákov, no bezpečnosť týchto potravín je často otázna. Nedávne testovanie čerešní ukázalo, že plody z poľských trhov môžu byť oveľa rizikovejšie než tie, ktoré putujú z ďalekých krajín do supermarketov.
Laboratórne testy odhalili šokujúcu realitu
Testovanie čerešní, ktoré realizovalo akreditované laboratórium na objednávku organizácie Pro-Test, prinieslo znepokojivé zistenia.
Vzorky boli nakúpené v júni 2025 vo varšavských obchodoch Lidl a Biedronka, ako aj na trhovisku na námestí Szembeka. Kým čerešne zo Španielska (Lidl) a Grécka (Biedronka) dopadli relatívne dobre, poľské čerešne z trhu vykazovali mimoriadne vysokú kontamináciu, píše portál tvnoviny.sk.
Sú plné pesticídov a zakázaných chemikálií
Čerešne z poľského trhu obsahovali až osem rôznych pesticídov, pričom predavači tvrdili, že sú „domáce“ a chemicky neošetrené.
Skutočnosť bola úplne iná. Medzi nájdenými látkami boli aj také, ktoré sú na použitie pri čerešniach úplne zakázané — cypermetrín, karbendazím, lambda-cyhalotrín a najnebezpečnejší omethoát.
Zakázaná látka z čierneho trhu
Omethoát je obzvlášť toxický pesticíd, ktorý sa v EÚ nesmie používať na žiadne plodiny a je ilegálne ho vlastniť. Podľa Pro-Test bol s najväčšou pravdepodobnosťou získaný na čiernom trhu.
„Táto látka je zakázaná na použitie pri akejkoľvek plodine, nielen pri čerešniach. Navyše ju nie je možné legálne kúpiť ani vlastniť. Jej použitie dnes znamená jediné – bola získaná nelegálne, s najväčšou pravdepodobnosťou z čierneho trhu,“ uvádza Pro-Test.
Tento pesticíd patrí medzi organofosfátové insekticídy, ktoré môžu vyvolať rakovinu, poškodiť nervový systém či ohroziť plodnosť. Dokonca môže negatívne vplývať na hormonálnu rovnováhu a vývoj detí.
Organizácia Pro-Test podala podnet na Hygienickú a epidemiologickú stanicu, keďže používanie omethoátu je trestné a hrozí zaň až dvojročný trest odňatia slobody. Zástupcovia nadácie zdôraznili, že nejde o izolovaný problém, ale o dlhodobý systémový nedostatok v poľskom poľnohospodárstve.
Podľa odborníkov sú trhoviská a menší predajcovia menej kontrolovaní než veľké reťazce, čo znamená vyššiu pravdepodobnosť výskytu nebezpečných látok. Testy potvrdili, že čerešne z Lidla a Biedronky obsahovali iba zanedbateľné množstvá pesticídov, hlboko pod stanovenými limitmi.
„Nákup ovocia na bazároch, trhoch a trhoviskách nesie so sebou vyššie riziko. Regulačné kontroly sa zameriavajú najmä na veľkých dodávateľov potravín a často prehliadajú menších predajcov,“ varuje nadácia.
Mýtus o supermarketoch vyvrátený
Bežná domnienka, že ovocie v supermarketoch musí byť viac chemicky ošetrené kvôli transportu, sa ukázala ako mylná. Pro-Test preto odporúča kupovať ovocie radšej v overených obchodných reťazcoch než na trhoch, kde sa nedá spoľahnúť na pravdivosť tvrdení predajcov.