fbpx

Soľ, tehly alebo betón. Startupy prichádzajú s novými spôsobmi skladovania energie

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: FREEPIK/Lifestylememory

V ére postupného prechodu na obnoviteľné zdroje energie sa energetická sieť nezaobíde bez akumulátorov. Mnohí výrobcovia si zatiaľ nevedia predstaviť výkonné batérie bez lítia, kadmia alebo niklu. Začínajú sa však rozširovať nové alternatívy vrátane skladovania energie vo forme tepla. Startupy sa na tento účel snažia využívať aj soľ, tehly alebo stlačený vzduch.

V západnom svete postupne začína rásť záujem o skladovanie energie vo forme tepla. Odborníci pre britský denník The Guardian upozornili, že do popredia sa dostávajú aj každodenné suroviny, ktoré dobre držia teplo. Niekoľko prvých priemyselných spoločností v Spojenom kráľovstve sa snaží tieto poznatky uplatniť v praxi.

Skladovanie energie má v praxi dvojaký účel. Po prvé, vypĺňa medzery, keď nefúka vietor a nesvieti slnko. Zároveň však umožňuje domácnostiam a podnikom nakupovať cenovo dostupnú energiu mimo špičky a využívať ju vtedy, keď ju potrebujú. Ak má byť prechod od fosílnych palív k obnoviteľným zdrojom energie efektívny a účinný, podľa odborníkov sa sieť nezaobíde bez kvalitného skladovania energie.

Priemyselné podniky sa dlho zameriavali najmä na veľké konvenčné batérie, ale to sa môže v budúcnosti zmeniť. „Pri všetkom vzrušení okolo technológie batérií pre elektrické vozidlá ľudia zabudli na obrovský dopyt po teple v prípade priemyslu,“ hovorí Bjarke Buchbjerg, technologický riaditeľ spoločnosti Kyoto.

Dokonca aj soľ 

Jedným z kľúčových hráčov v oblasti skladovania energie je španielsky gigant Iberdrola, ktorý má bohaté skúsenosti s využívaním roztavenej soli na skladovanie tepla.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie