Sovieti spôsobili takmer úplné vyschnutie veľkého Aralu. Známe jazero sa opäť napĺňa vodou

Jazero Aral na hraniciach Kazachstanu a Uzbekistanu v Turanskej nížine. Ilustračné foto. Zdroj: Wikimedia Commons/Adam Harangozó, reprofoto/YouTube/WION
Reklama

Aralské jazero patrilo k štvrtým najväčším na svete, kým ho sovietske zavlažovacie projekty pripravili o vodu a zapríčinili, že takmer vyschlo.

Objem vody v severnej časti Aralského jazera sa od roku 2008 významne zväčšil. Pozitívny vývoj označili kazašské úrady za vzácny ekologický úspech v regióne sužovanom znečistením, píše ČT24.

Aralské jazero patrilo k štvrtým najväčším na svete, kým ho sovietske zavlažovacie projekty pripravili o vodu a zapríčinili, že takmer vyschlo.

Časom stratilo 90 percent objemu

Miznutie Aralského jazera doslova pred očami je považované za jednu z najhorších ekologických katastrof na svete. Úrady v sovietskych dobách odklonili vodu z riek Amudarja a Syrdarja, ktoré jazero napájajú, a využívali ju na poľnohospodárske účely – hlavne na zavlažovanie pri pestovaní bavlny a ryže.

Aralské jazero začalo kvôli tomu vysychať. Koncom 80. rokov sa jeho hladina natoľko znížila, že vznikli dve časti. Časom zmizlo takmer deväťdesiat percent pôvodného objemu vody.

To spôsobilo vyhynutie mnohých živočíšnych druhov a zároveň to ukončilo ľudskú činnosť v oblasti, pripomenula AFP. Podľa agentúry sa vietor podieľa na roznášaní desiatok miliónov ton soli a toxického prachu z vyschnutého dna jazera naprieč strednou Áziou, čo spôsobuje rakovinu a respiračné ochorenia u ľudí.

Objem vody stúpol

Rozdelené časti jazera stretol trochu odlišný osud. Zatiaľ čo pôvodne väčšia časť ležiaca v Uzbekistane takmer vyschla, menšia severná časť na strane Kazachstanu sa stala epicentrom ochranárskych snáh.

Tie si zároveň vyžiadali úzku spoluprácu medzi piatimi stredoázijskými republikami, ktoré sa podľa stanovených kvót delia o vodu zo Syrdarji a Amudarji.

„Objem vody v severnej časti Aralského jazera sa zvýšil o 42 percent… a dosiahol 27 miliárd kubických metrov,“ uviedlo kazašské ministerstvo vodných zdrojov, podľa ktorého ide o porovnanie s rokom 2008, kedy odštartovala prvá fáza projektu na ochranu severnej časti Aralského jazera.

V roku 2024 úrady nasmerovali 2,6 miliardy kubických metrov vody zo Syrdarji do severnej časti jazera, čím sa podľa úradov znížila slanosť vody v jazere a došlo k podpore vodného života. V roku 2022 sa podľa serveru Astana Times dostalo do Aralského jazera zo Syrdarji len 816 miliónov kubických metrov vody.

Program na záchranu severnej časti Aralského jazera, financovaný spoločne kazašskou vládou a Svetovou bankou, zahŕňal aj vybudovanie infraštruktúry, ktorá má zabrániť odtekaniu vody z jazera. Druhá fáza projektu by mala umožniť najmä opätovné naštartovanie ekonomických aktivít v regióne.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Veda a technológie