Sonda Kosmos 482, ktorá mala v 70. rokoch zamieriť k Venuši, sa po viac ako 50 rokoch nečakane vracia späť. Odborníci očakávajú jej vstup do zemskej atmosféry už tento týždeň – a Slovensko sa nachádza v pásme možného dopadu. Aj keď riziko nie je vysoké, prípadný návrat neporušenej kapsuly predstavuje unikátnu a potenciálne nebezpečnú udalosť.
Neúspešná misia spred 53 rokov sa rúti späť
Vesmírna sonda Kosmos 482 bola v roku 1972 súčasťou sovietskeho pokusu preskúmať Venušu. Kvôli technickým problémom však raketa nezvládla opustiť obežnú dráhu Zeme. Zatiaľ čo väčšina jej súčastí dávno dopadla späť, guľovitá pristávacia kapsula s priemerom približne jeden meter ostala na vysoko eliptickej dráhe a postupne klesá.
Kedy a kde môže dopadnúť?
Vedci odhadujú, že k znovuvstupu do atmosféry dôjde okolo 10. mája 2025, informuje Aerospace Corporation. Odhady zatiaľ neumožňujú presne určiť miesto dopadu, no možná zóna pokrýva obrovské pásmo medzi 51,7° severnej a južnej zemepisnej šírky, čo zahŕňa aj Slovensko.
A aké riziko predstavuje sonda Kosmos pre ľudstvo? Americký astrofyzik Jonathan McDowell tvrdí, že ak kapsula zostane celistvá, na Zem sa zrúti rýchlosťou približne 242 km/h. Hoci ide o výnimočný jav, McDowell upozorňuje, že „riziko zásahu je menšie než pravdepodobnosť, že vás zasiahne blesk.“
Na to má astrofyzik jasnú odpoveď. „Áno, riziko existuje, ale je skutočne malé. Väčšiu pravdepodobnosť máte, že vás počas života zasiahne blesk,“ uviedol McDowell. Podľa spoločnosti Aerospace Corporation je pravdepodobnosť, že by Kosmos 482 spôsobil smrteľné škody, približne 1 ku 25-tisíc.
Oheň v atmosfére alebo pád poltonovej gule?
Kapsula bola pôvodne navrhnutá tak, aby prežila tvrdé podmienky atmosféry Venuše. To znamená, že by mohla prežiť aj vstup do zemskej atmosféry, hoci jej padákový systém už pravdepodobne nefunguje.
McDowell by privítal, ak by tepelné štíty zlyhali a kapsula zhorela ešte vo výške. „Bolo by lepšie, keby tepelný štít sondy zlyhal, čiže by zhorela počas preletu atmosférou. Ak to prežije celé, na Zem dopadne 500-kilogramový kus kovu,“ upozorňuje.
Kde skončí? Voda je najpravdepodobnejší cieľ
Keďže väčšinu planéty pokrývajú oceány, experti sa prikláňajú k možnosti, že dopad sa odohrá práve tam. Ak však náhodou skončí na súši, môže to byť kdekoľvek, vrátane strednej Európy.
Čo robiť, ak by sme ju našli?
Odborníci varujú verejnosť, aby sa v prípade nálezu podozrivého kovového objektu vyhli akémukoľvek kontaktu a okamžite kontaktovali úrady. Nález môže predstavovať riziko, ale tiež predmet medzinárodných dohôd.
Fascinujúca hrozba z minulosti
Kosmos 482 je pripomienkou éry vesmírnych pretekov, no zároveň aj varovaním pred vesmírnym odpadom, ktorý po desaťročiach môže dopadnúť na naše územie. Sledujme oblohu a najmä správy od astronómov. Tento týždeň môže byť historický.