fbpx

Španieli o ruskom zbehovi nevedeli, dokázať vraždu Moskve bude ťažké

Reklama
Na archívnej snímke z 5. septembra 2023 ruský dezertér Maxim Kuzminov počas tlačovej konferencie v Kyjeve. Zdroj: TASR/AP

Španielske tajné služby sú presvedčené, že za vraždou ruského zbeha Maxima Kuzminova stojí Rusko. Píše to denník El País. Podľa úradov však bude ťažké zhromaždiť dôkazy, ktoré by to preukázali. Mladý muž vlani vo vrtuľníku Mi-8 preletel do neokupovanej časti Ukrajiny. Minulý týždeň ho niekto zastrelil v letovisku Villajoyos na juhu Španielska.

Muž mal pri sebe v čase vraždy ukrajinské dokumenty vydané na iné meno. O jeho skutočnej identite informovali ukrajinské a španielske médiá na začiatku tohto týždňa. Podľa španielskej ministerky obrany Margarity Roblesovej vláda nevedela, že je Kuzminov na juhu krajiny.

Pilot vo výpovedi zverejnenej ukrajinskou vojenskou rozviedkou HUR krátko po zbehnutí vyhlásil, že jeho motívom bol nesúhlas s ruskou inváziou na Ukrajinu. Výmenou za dezerciu mu podľa neho boli ponúknuté bezpečnostné záruky, vrátane nových dokladov.

„Španielske služby nemajú žiadne pochybnosti, že dlhá ruka Kremľa stojí za zločinom, ktorý nemá v Španielsku obdoby – vraždou Maxima Kuzminova v provincii Alicante,“ píše denník El País. Podľa jeho zdrojov sa španielske tajné služby domnievajú, že bývalého ruského vojaka zavraždili strelci, ktorí prišli do Španielska zo zahraničia.

Mohlo ísť o agentov niektorej z ruských rozviedok či nájomných vrahov poverených Moskvou. Podľa španielskych špiónov je pravdepodobné, že o operácii nemalo poňatie ani samotné ruské veľvyslanectvo v Madride, aby nebolo zavlečené do možného škandálu.

Španielske tajné služby sa však domnievajú, že pre políciu, ktorá vraždu vyšetruje, bude veľmi ťažké získať dôkazy o zapojení ruských agentov do smrti Kuzminova. Polícia sa pôvodne domnievala, že za vraždou stálo vybavovanie účtov. Podrobnejšie však vyšetrovanie nekomentuje.

Podľa zdroja denníka El País Kuzminov nepoužíval v Španielsku žiadne špeciálne ochrany. „Vláda nemala poznatky, že táto osoba bola tu v Španielsku,“ povedala ministerka obrany Roblesová. Ruské veľvyslanectvo v Madride odmietlo prípad komentovať.

Podľa španielskych úradov nie je vylúčené, že ruské tajné služby využili na svoje účely organizovaný zločin či členov ruskej komunity. Denník El País poukazuje na to, že provincia Alicante, kde sa vražda stala, má najväčšiu ruskú populáciu v Španielsku. V oblasti je aj silná ukrajinská komunita. Podľa sčítania ľudu z roku 2022 v samotnom meste Villajoyosa žilo zhruba tisíc Rusov a Ukrajincov.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie