fbpx

Španielska inflácia sa v apríli zrýchlila na 4,1 %

Reklama

Španielska inflácia sa v apríli zrýchlila v súlade s očakávaniami po tom, ako v predchádzajúcom mesiaci klesla na najnižšiu úroveň za 1,5 roka. Index spotrebiteľských cien medziročne stúpol o 4,1 % po zvýšení o 3,3 % v marci, uviedol španielsky štatistický úrad INE a potvrdil svoj rýchly odhad z konca apríla.

Jadrová inflácia, do ktorej sa nezapočítavajú ceny čerstvých potravín a energií, sa v apríli spomalila na 6,6 % zo 7,5 % v prechádzajúcom mesiaci. Motorom aprílového zrýchlenia inflácie bol prudký nárast cien potravín a nealkoholických nápojov, ktoré medziročne vyskočili o 12,9 %. Ceny nábytku a vybavenia domácností stúpli o 6,3 %. Ceny hotelov, kaviarní a reštaurácií sa zvýšili o 7,6 %. Naopak, ceny bývania padli o 10,8 %.

V medzimesačnom porovnaní spotrebiteľské ceny vzrástli o 0,6 % po +0,4 v marci. Harmonizovaný index spotrebiteľských cien si v apríli medziročne polepšil o 3,8 % a medzimesačne o 0,5 %.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie