Opozičná SaS už mesiac pracuje s ďalšími opozičnými stranami PS a KDH na vytvorení komisie v rámci parlamentného výboru pre hospodárske záležitosti, ktorá by sa venovala plánovanej výstavbe nového jadrového zdroja americkou spoločnosťou Westinghouse. Opozičné hnutie Slovensko vo štvrtok informovalo, že k tomu zvoláva okrúhly stôl opozičných strán. KDH chce zase pre výstavbu nového jadrového zdroja osloviť ostatné parlamentné strany na zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR, na ktorej by mal premiér Robert Fico predstaviť túto investíciu.
V reakcii na rôzne opozičné iniciatívy k tejto téme poslanec NR SR a expert SaS pre energetiku Karol Galek uviedol: „V tejto komisii môžu byť zúčastnení všetci poslanci NR SR. Zriadenie komisie predložíme na najbližšie riadne rokovanie Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti v septembri.“ Súčinnosť s parlamentom deklarovala podľa neho aj ministerka hospodárstva Denisa Saková.
Matovič: toľko elektriny nepotrebujeme
Po spustení štvrtého bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach bude mať Slovensko najväčší podiel elektriny vyrábanej z jadra na svete. Budeme tak poslednou krajinou na svete, ktorá by potrebovala nový jadrový zdroj. Skonštatoval to vo štvrtok na tlačovej konferencii líder hnutia Slovensko Igor Matovič. Zároveň informoval, že pre výstavbu nového jadrového zdroja firmou Westinghouse zvoláva hnutie okrúhly stôl opozičných strán.
„Slovensko na budúci rok bude úplne posledná krajina, ktorá by mala stavať atómovú elektráreň na to, aby si zabezpečila nejakú stabilitu siete,“ povedal Matovič. „Máme prebytok elektriny, elektrinu vyvážame. Inak povedané, ak by Slovensko postavilo novú atómku, tak v tom prípade by sme všetku elektrinu, ktorú by vyrobila, vyvážali preč,“ podotkol.
Zbytočné zadlženie, každý rok strata
Nový jadrový blok podľa Matoviča zadlží Slovensko o ďalších 50 miliárd eur, do ktorých zarátal náklady na výstavbu, očakávané predraženie, úroky z úveru a zvýšenie rizikovej prirážky pre Slovensko. Vzhľadom na predpokladané náklady na výrobu elektriny vo výške 120 eur na megawatthodinu bude nový jadrový blok každoročne vyrábať stratu.
Hnutie Slovensko sa zároveň vyjadrilo k plánovanému skončeniu prevádzky jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach v roku 2045, ktoré by mohlo následne znamenať zvýšenú potrebu jadrovej energie. „Normálne vo svete sa to predlžuje aj na 80 rokov životnosti jadrových elektrární. Poďme sa o tom baviť, že to nebude 2045, ale že to bude 2065,“ podčiarkol Július Jakab z hnutia Slovensko. Matovič dodal, že takéto predĺženie životnosti by stálo dramatický zlomok voči investícii do novej atómovej elektrárne.
Elektrárne na Slovensku vlani vyrobili okolo 30 terawatthodín (TWh) elektrickej energie. Podľa údajov zo Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy z roku 2023 by sa mala spotreba elektriny na Slovensku do roku 2040 zvýšiť na úroveň od 36,5 TWh do 48,7 TWh, podľa jednotlivých scenárov elektrifikácie.
KDH chce garancie – finančné i bezpečnostné
Opozičné KDH neodmieta myšlienku vybudovania novej jadrovej elektrárne. Vzhľadom na vývoj verejných financií je podľa KDH potrebné garantovať finančnú udržateľnosť výstavby a jej prevádzky. Rovnako aj dodržanie bezpečnostných štandardov a transparentnosti pri výbere ekonomicky najvýhodnejšej ponuky pre Slovensko. Výstavba nového jadrového zdroja by mala byť v lokalite Jaslovských Bohuníc. „Slovensko si nemôže dovoliť ďalšiu zle nastavenú verejnú investíciu, ktorú budú splácať deti našich detí, len pre prospechárstvo úzkej skupiny ľudí. Absencia detailnejších informácií týkajúcich sa tohto projektu len umocňuje pochybnosti, či nejde len o ďalší smerácky pochybný kšeft,“ uviedlo KDH.
Výstavba novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach by mala podľa minuloročných vyjadrení vlády prispieť k energetickej bezpečnosti Slovenska a susedných štátov. Zároveň by mala poskytnúť stabilný a spoľahlivý zdroj elektriny, ktorý zníži riziká súvisiace s výkyvmi v dodávkach energie.
form_newsletter]