Slovensko sa v minulosti pravidelne umiestňovalo medzi krajinami s najvyššou spotrebou alkoholu na svete. Konzumácia alkoholu bola súčasťou takmer každej spoločenskej udalosti – od svadieb a stužkových, až po smútočné obrady. Takáto kultúrna tradícia však nie je len spoločenským fenoménom, ale aj ekonomickou záťažou, ktorú čoraz viac pociťujú aj samotní spotrebitelia. Svedčí o tom najnovší pokles spotreby alkoholu na Slovensku, ktorý dosiahol viacročné minimum.
Informujú o tom Topky na základe správy ČTK. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a Štatistického úradu SR Slováci v priemere ročne skonzumujú 10 až 12 litrov čistého alkoholu. To predstavuje zhruba 0,19 až 0,23 litra na týždeň. Pre lepšiu predstavu: ide o množstvo, ktoré sa rovná približne piatim až šiestim pollitrom piva (pri 5 % alkohole), jednej a pol až dvom fľašiam vína (0,75 litra pri 12 %) alebo približne pol litru tvrdého alkoholu s obsahom 40 %, čo je asi 20 až 25 štandardných panákov.

Pivo a liehoviny klesajú, víno rastie
Štatistiky za minulý rok ukazujú, že spotreba alkoholického piva sa na Slovensku výrazne znížila. Priemer na osobu klesol o 8,2 % na úroveň 48 litrov. Pre porovnanie – v roku 2019 to bolo ešte 72,9 litra. Výrazný pokles prišiel najmä počas pandémie, keď boli v platnosti opatrenia obmedzujúce prevádzku pohostinstiev a reštaurácií.
Aj spotreba tvrdého alkoholu zaznamenala medziročný pokles – z 8,8 litra na osobu v roku 2023 na súčasných 7,5 litra. Naopak, konzumácia hroznového vína mierne vzrástla a prekonala hranicu ôsmich litrov na jedného obyvateľa.
Zmena sa dotkla aj nealkoholických nápojov. V roku 2025 štát zaviedol novú daň na sladené nápoje, ktorá je súčasťou širšieho konsolidačného balíka na ozdravenie verejných financií. Ministerstvo financií v júni zvýšilo odhadovaný výnos z tejto dane o viac ako 25 %, pričom by mal dosiahnuť približne 89 miliónov eur.