Správa amerického Senátu odhalila závažné pochybenia Tajnej služby Spojených štátov, ktoré viedli k tomu, že sa pred rokom útočníkovi podarilo vystreliť na Donalda Trumpa počas jeho predvolebného mítingu v Pensylvánii. Kritika smeruje najmä na nedostatočnú koordináciu a zlyhania v prípravách bezpečnostných opatrení, ktoré umožnili páchateľovi konať bez povšimnutia takmer trištvrte hodiny. Dokument výboru zároveň poukazuje na fakt, že Trumpovi bola v deň útoku odopretá zvýšená ochrana, ktorú si situácia vyžadovala.
Správu zverejnil senátny výbor pre vnútornú bezpečnosť a vládne záležitosti symbolicky presne rok po incidente – 13. júla. Na 31 stranách rozoberá sériu prešľapov, ktoré spôsobili, že bývalý prezident unikol smrti len o vlások. Vyšetrovacia komisia pritom zdôrazňuje, že nejde o ojedinelý výpadok, ale o rad chýb, ktorým sa dalo predísť a ktoré mohli mať fatálne následky.

Tajnú službu zároveň upozorňuje, že ako hlavný štátny orgán zodpovedný za ochranu hláv štátu, bývalých prezidentov, ich rodín a významných zahraničných hostí, nesmie poľaviť v plnení svojich úloh. Informuje TA3.
Osobitnú pozornosť vyvoláva fakt, že útočník – 20-ročný Thomas Matthew Crooks – sa pohyboval v okolí zhromaždenia bez povšimnutia celých 45 minút.

Napriek tomu, že šlo o najprísnejšie strážené podujatie, mladíkovi sa podarilo vystreliť priamo na Trumpa. Pri atentáte zasiahol Trumpa do ucha a smrteľne zranil jedného z účastníkov zhromaždenia. Dve ďalšie osoby utrpeli zranenia. Páchateľ bol krátko po incidente zastrelený ostreľovačmi.

Bezprostredne po útoku prezidenta obkľúčili členovia ochranky a urýchlene ho odviedli z pódia. Eskorta ho odviezla do bezpečia a miesto incidentu okamžite vypratala polícia. Do pamäti verejnosti sa vryli dramatické fotografie zakrvaveného Trumpa, ktorý krátko po incidente zdvihol päsť ako symbol odhodlania a vzdoru. Aj keď chcel pokračovať v prejave, tajná služba mu to nedovolila a presvedčila ho, aby sa podrobil vyšetreniu v nemocnici.
Následky po útoku boli citeľné aj vo vnútri samotnej agentúry. Riaditeľka USSS Kimberly Cheatleová na nátlak verejnosti a po kritike zo strany politikov odstúpila z funkcie len desať dní po incidente. Vedenie Tajnej služby následne potrestalo šiestich agentov, ktorým pozastavilo činnosť v rozpätí od desiatich do štyridsiatich dvoch dní. Senát však upozorňuje, že takéto sankcie sú nedostatočné. Výbor je presvedčený, že malo byť potrestaných viac osôb a niektoré tresty boli podľa neho príliš mierne.

Vyšetrovanie viedlo k týmto záverom po sérii sedemnástich rozhovorov s príslušníkmi Tajnej služby a dôkladnom preskúmaní tisícok dokumentov. Celý prípad tak predstavuje nielen hrozivú ukážku bezpečnostného zlyhania, ale aj výzvu na zásadnú reformu v systéme ochrany verejných činiteľov.