fbpx

Spravodlivosti sa už nedožil. Zomrel Tomasz Komenda, ktorého neprávom odsúdili na 25 rokov za vraždu

Reklama
Na snímke Tomasz Komenda. Zdroj: X/@rzeczpospolita

Poliak Tomasz Komenda, ktorý strávil 18 rokov vo väzení po tom, ako bol neprávom odsúdený za znásilnenie a vraždu 15-ročného dievčaťa, zomrel vo veku 46 rokov. Muž niekoľko mesiacov bojoval s rakovinou, uvádzajú poľské médiá.

Komendu odsúdili na 25 rokov vo väzení ešte v roku 2004. Na slobodu ho prepustili v marci 2018 a poľský Najvyšší súd ho napokon o dva mesiace neskôr oslobodil. Jeho prípad sa podľa PAP stal jedným z najznámejších justičných omylov v histórii postkomunistického Poľska.

O smrti Komendu ako prvý informoval Grzegorz Gluszak, nezávislý novinár zo súkromnej televízie TVN. Túto informáciu pre agentúru PAP neskôr potvrdil aj Komendov právny zástupca Zbigniew Cwiakalski.

„Zdalo sa, že po tých 18 rokoch si konečne dal svoj život do poriadku, o to viac, že jeho finančná situácia bola vďaka odškodnému a vyrovnaniu, ktoré dostal, v dobrom stave. V skutočnosti mu však osud pripravil pokračovanie tragédie, ktorá viedla k jeho smrti,“ uviedol Cwiakalski.

Na Komendu spomína ako na tichého a priateľského muža. „Ani raz som ho nepočul zvýšiť hlas,“ dodal. Poznamenal však, že za 18 rokov vo väzení za jeho osobnosť zmenila a po prepustení bolo preňho náročné prispôsobiť sa životu na slobode.

Ťažký návrat na slobodu

Komendova matka rozprávala, že jej syn sa pýtal na všetko, dokonca aj na to, či si dokáže sám uvariť šálku čaju. „Bolo to už choré, nedalo sa to psychicky vydržať. Povedala som mu: nič sa ma nepýtaj, veď si práve prišiel domov. Zo začiatku, keď Tomek chodil do obchodu, pozerala som sa z okna, či ho niekto neobťažuje,“ prezradila pre poľský portál RMF24.pl.

Príbeh Tomasza Komendu sa stal základom pre film 25 rokov nevinnosti. Prípad Tomasz Komenda. Po premiére v kinosále Komenda požiadal svoju partnerku, s ktorou sa zoznámil na zoznamke, o ruku. V roku 2020 sa pár dočkal syna Filipa, o dva roky neskôr sa rozišli.

V roku 2023 Tomasz Komenda v rozhovore s Ewou Wilczyńskou z denníka Gazeta Wyborcza potvrdil, že bojuje s rakovinou. „Liečim sa, som na chemoterapii, vlasy mi už dorástli. Žijem s tým, že tu bola rakovina, teraz je preč, ale neviete, či sa znova nevráti. Nebolo to vhodné na operáciu. Prežívam ťažké obdobie, som zvedavý, kedy sa konečne zbavím tohto kríža, nejaký pokoj by mi už patril,“ povedal.

Nevinný Poliak si odsedel 18 rokov za znásilnenie. Za justičný omyl pykať nikto nebude

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie