Stačí len malá dávka. V Česku zabíja veľmi silná droga, pacienti môžu skončiť na pľúcnej ventilácii

drogy
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/tdyuvbanova, EyeEm
Reklama

Česká polícia registruje nateraz dve úmrtia po užití novej, vysoko nebezpečnej drogy. Tretieho užívateľa sa podarilo včas zachrániť.

Látka spirochlorphine sa do Česka dostáva v malých zásielkach, pričom si ju ľudia najčastejšie objednávajú na darknete, píšu novinky.cz.

„Polícia vyšetruje tri prípady, ktoré spája výskyt bielej kryštalickej látky. Dvaja ľudia zomreli, tretí vďaka včasnej pomoci záchranárov prežil. Dva z týchto troch prípadov sa odohrali v Prahe,“ povedala hovorkyňa Národnej protidrogovej centrály Lucie Šmoldasová. Miesto, kde došlo k tretiemu incidentu, neuviedla.

Neriedená droga

Akú látku si ľudia vzali, zatiaľ nie je stopercentne isté. „Predávkovanie s veľkou pravdepodobnosťou spôsobili syntetické opioidy,“ dodala. Policajti čakajú na výsledky toxikologických rozborov, ktoré odhalia, či išlo napríklad o novú drogu nitazén alebo syntetickú látku spirochlorphine.

Dve nové syntetické látky a drogy sú rizikové. Napríklad Nitazén je 500× silnejší ako heroín alebo morfium a spirochlorphine dva až päťkrát silnejší ako fentanyl.

Či je počet mŕtvych konečný, je ťažké určiť. U konzumentov drog je veľmi ťažké zistiť, akú látku požili, pokiaľ u nich nie je vykonaná pitva a toxikologická analýza. Je teda možné, že počet obetí môže byť pokojne vyšší.

V prípade syntetických opioidov ide o veľmi silné a nebezpečné látky – smrť môže nastať už po požití mikroskopického množstva. Je to dané aj tým, že ide o čistú, ničím „neriedenú“ drogu. Polícia upozorňuje pred experimentovaním s týmito smrteľne nebezpečnými látkami.

Hrozí náhla zástava dychu

Látka Nitazén sa do Česka začala dostávať pred štyrmi rokmi po tom, čo v USA v súvislosti s fentanylom pribúdalo veľké množstvo úmrtí a americká vláda začala tlačiť na zníženie jeho dostupnosti. Keďže je látka extrémne silná a hrozí u neho závislosť, nikdy nebol schválený na lekárske využitie.

Dodnes sa však táto látka dá zohnať, napríklad v podobe náplastí, ktoré používatelia drog tiež zneužívajú. „Nitazeny a ich deriváty sa na nelegálnych drogových trhoch začali objavovať zhruba pred štyrmi rokmi, potom čo sa v súvislosti s množstvom smrteľných intoxikácií v USA začalo tlačiť na obmedzenie dostupnosti fentanylu a látok, z ktorých sa vyrába,“ uviedla hovorkyňa protidrogovej centrály.

Problémom nitazenu je v tom, že ide o chemickú zlúčeninu, ktorá nie je primárne určená na lekárske použitie. Požitie väčšieho množstva tak môže skončiť náhlou zástavou dychu, čo vedie k zástave srdcového obehu a následne k úmrtiu.

Pacient môže skončiť na pľúcnej ventilácii

Krajinami pôvodu u oboch spomínaných drog sú Čína a India, kde sa tiež vyrábajú. „Väčší výskyt syntetických opioidov sme v záchytoch v Českej republike zatiaľ nezaznamenali. Dostávajú sa sem v malých zásielkach, ktoré si používatelia objednávajú vo virtuálnom prostredí,“ dodáva Šmoldasová.

Spirochlorphine je pravdepodobne ťažšie zohnať, pretože sa používa ako výskumná chemikália. Najčastejšie ho používatelia objednávajú na darknetu alebo v uzavretých skupinách na sociálnych sieťach. „Doručované sú poštou alebo zásielkovými službami,“ dodáva.

So sfetovanými ľuďmi, často vo vážnych alebo ťažkých stavoch, sa najčastejšie stretávajú záchranári. Pre tých je ale ťažké zistiť, akú látku ich pacient požil.

„Môžem potvrdiť, že sme zaznamenali niekoľko udalostí spojených s výskytom nových, vysoko rizikových opioidných látok. Pre naše posádky máme predpísaný postup, ako v takýchto prípadoch postupovať,“ povedala hovorkyňa stredočeskej záchrannej služby Monika Nováková.

„Čo sa týka stavov jednotlivých pacientov, vždy je to, pochopiteľne, individuálne, a to preto, že existuje mnoho derivátov nitazénov. Všeobecne sa dá povedať, že u otráv opioidnými látkami existujú dva prístupy – podať antidotum naloxón, alebo pacienta zaintubovať, napojiť na umelú pľúcnu ventiláciu a transportovať ho do nemocnice,“ dodala.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia