Stane sa mäso LUXUSOM? Aký nárast CENY možno očakávať kvôli slintačke a krívačke?

Zdroj: TASR/Patrick Pleul, Jakub Kotian
Reklama

Na Slovensku sa aktuálne šíri epidémia slintačky a krívačky, čo predstavuje vážnu hrozbu pre farmárov aj spotrebiteľov. Toto vysoko nákazlivé ochorenie postihuje hospodárske zvieratá, predovšetkým hovädzí dobytok, a jeho dôsledky môžu byť citeľné v celom potravinovom reťazci.

Hoci odborníci ubezpečujú, že pri rýchlej reakcii môže byť situácia zvládnutá, rast cien mäsa a mliečnych výrobkov zostáva reálnym rizikom.

Nutnosť likvidácie zvierat

Jedným z najzávažnejších dopadov epidémie je nutnosť rýchlej likvidácie nakazených a ohrozených zvierat. Toto opatrenie je nevyhnutné na zastavenie šírenia choroby, no zároveň vedie k poklesu produkcie. Situácia pripomína krízu z roku 2001 vo Veľkej Británii, keď epidémia spôsobila obrovské ekonomické straty a viedla k likvidácii miliónov zvierat.

Na Slovensku je zatiaľ postihnutých len niekoľko tisíc kusov dobytka, čo predstavuje malý zlomok celkového počtu. Napriek tomu je likvidácia zvierat ekonomickou ranou pre farmárov, ktorí musia čeliť nielen výpadkom v produkcii, ale aj dodatočným nákladom na ochranné opatrenia.

Dopad na ceny mäsa a mlieka

Mnohí spotrebitelia sa obávajú, že epidémia povedie k dramatickému zdražovaniu mäsa a mliečnych výrobkov. Na prvý pohľad sa môže zdať, že pokles produkcie automaticky vedie k zvýšeniu cien. Analytici však upozorňujú, že situácia nemusí byť až taká dramatická. ako uviedli peniaze.sk Slovensko a Maďarsko, kde sa epidémia rozšírila, patria medzi menších producentov hovädzieho mäsa v rámci Európskej únie.

Podľa štatistík Slovensko ročne vyprodukuje približne 813-tisíc ton mlieka, čo predstavuje iba 0,56 % celkovej produkcie EÚ. V prípade hovädzieho mäsa je podiel ešte nižší. To znamená, že hoci môžu ceny krátkodobo narásť na lokálnej úrovni, európsky trh by nemal zaznamenať výrazné zdraženie.

Možné scenáre vývoja

Hoci sú momentálne dopady na ceny relatívne mierne, situácia sa môže zmeniť, ak sa epidémia rozšíri do krajín s významnejšou produkciou mäsa, ako je Poľsko. Táto krajina má 9 % podiel na európskej produkcii hovädzieho mäsa, a ak by tam epidémia prepukla vo väčšom rozsahu, mohlo by dôjsť k citeľnému nárastu cien v celom regióne.

Zatiaľ však odborníci zdôrazňujú, že epidémia je pod kontrolou a vďaka rýchlym opatreniam sa ju podarilo izolovať. Prísne veterinárne opatrenia a dočasné obmedzenie obchodu s farmárskymi produktmi majú zabrániť ďalšiemu šíreniu ochorenia.

Čo môžu spotrebitelia očakávať?

Pre bežných ľudí znamená táto situácia predovšetkým neistotu ohľadom budúcich cien potravín. Aj keď dramatické zdražovanie mäsa sa neočakáva, môžu sa vyskytnúť lokálne výkyvy, najmä v závislosti od ďalšieho vývoja epidémie. Ak sa choroba nešíri ďalej a situácia zostane stabilná, ceny by sa nemali zvyšovať skokovo.

Tisíce zlikvidovaných zvierat trhom zahýbu

Epidémia slintačky a krívačky je vážnym problémom pre slovenských farmárov, no zatiaľ sa zdá, že jej dopad na ceny potravín bude obmedzený. Kým sa situácia stabilizuje, môže dôjsť k lokálnym výkyvom cien mäsa a mliečnych výrobkov, no v širšom kontexte európskeho trhu sa neočakáva dramatický nárast. Spotrebitelia by tak nemali prepadať panike, no zároveň je dôležité sledovať vývoj situácie a byť pripravení na možné zmeny v cenách potravín.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis